Bakan Kurum: Birinci sefer söylüyorum, Ağustos’ta Cumhurbaşkanımız açıklayacak

Bakan Kurum, “Orta ölçekli işletmeci kardeşlerimiz vilayetlerde gelen talebe nazaran belirlediğimiz alanlarda sanayi sitesi kuracağız. Kura tekniğiyle çok az peşinatlarla 15-20 yıllık vadelerle olacak. Birinci defa bu programda söylüyorum, ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız bu projeyi vatandaşlarımıza sunacaklar” dedi.

Bakan Kurum, Atatürk Havalimanı tartışmalarına ait ise “1 pist açık kalacak, terminallerin hepsi kalacak, hangarlar kalacak” dedi.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CNN TÜRK canlı yayınında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. 

Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları;

Çok teşekkür ediyorum, aslında Millet Bahçemizin küçüğüne hoşgeldiniz diyorum. Tüm dünyada pandemiyle birlikte bozulan bir tedarik zinciri var. Üretimde, besinde, hammaddede… Dünyanın en gelişmiş ülkeleri dahi tarihinde yaşamadıkları enflasyon oranlarını yaşıyorlar. Bir güç krizi kelam konusu. Tüm bunların tedarik zincirini bozduğunu görüyoruz. Her türlü dayanağı aslında vatandaşımıza gösterdik. Bundan sonra da tıpkı anlayışla çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Biz alanda milletimizin bu noktadaki problemlerini dinleyen bir iktidarız. Bizim farkımız bu. Konuttaki artış, nitekim enflasyonun üzerinde oldu dediklerinde çabucak 1 hafta içinde Sayın Cumhurbaşkanımız talimatları veriyor ve çalışmalar yürütülüyor.

“İLK KERE BU PROGRAMDA SÖYLÜYORUM”

Konut muhtaçlığı olan vatandaşlarımız için yeni bir paket açıklandı. Bu çalışmayı biz yeniden sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlayacak çalışmaları birlikte yürütüyoruz. Girdide, hammaddede, geliştiricilere takviye olabilecek çalışmaları yapıyoruz. Son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımız konut sahibi olsun diye bir çalışma başlattılar. 2002 yılından bugüne 1 milyon 137 bin konut üretmişiz ve üretmeye de devam ediyoruz. İnşallah ağustos ayında da sanayi tesisleri kuracağız. Orta ölçekli işletmeci kardeşlerimiz vilayetlerde gelen talebe nazaran belirlediğimiz alanlarda sanayi sitesi kuracağız. Kura metoduyla çok az peşinatlarla 15-20 yıllık vadelerle olacak. Birinci kere bu programda söylüyorum, ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız bu projeyi vatandaşlarımıza sunacaklar. 

Ankara’da Gölbaşı’nda çıkacağız. Gölü büsbütün temizledik, yürüyüş yollarımız var. Bir millet bahçesi de orada yapıyoruz. Konutlarımızı aslında her vilayette yapacağız, önemli bir sayı da açıklayacağız. Kiranın da altında taksitle konut sahibi yapacağız. Temel kural konutu olmayan ve şehit ailelerimize dayanak olabilmek… Bu yerleri konut yapmak için satışa çıkaracağız. Dikey yapı olmayacak. İstanbul’da da Çatalca tarafında olsun, Tuzla taraflarında olsun alanlarımız var. Orada da hoş bir toplumsal konut projesi yapacağız.

“10-15 GÜN İÇİNDE DE SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ AÇIKLAYACAK”

Türkiye’de alt gelir kümesine da, orta gelir kümesine da hitap eden konutlarımız var. Bugün konutunuzun kira pahası, rayiç kıymetinin 20 yıllık bedeli olabilir azamî. Kanun bunu tanım ediyor. Kiracınıza açıklanan yıllık TÜFE ortalamasının üzerinde artırım yapamazsınız. Bir de güncelleme konusuna gelirsek, her yıl TÜFE ortalamasının dışında bir güncelleme yapamazsınız. 5 yılda bir de sizin kira bedeliniz düşük kaldıysa konut sahibi vatandaş bu mukavelesini yenileyebilir. Bu duruma uymayan kira mukaveleleri aslında kanuna uymayan, birtakım fırsatçılar var. Bu kanuna uymuyor, net. Kiracılarımız bu durumu mahkemelere taşıyabilirler. Bu türlü bir durum kelam hususuysa bize de bildirsinler. Bizler bunun takibini yapıyoruz. Her türlü hukuksal süreci başlatırız. Kanun ortada. Biz istiyoruz ki vatandaşımız bu noktada, dayanak olalım, tahlil bulmak ismine 4 bakanlık bir çalışma yürütüyoruz. Aslında işin özeti konut sahibini de huzursuz etmeyecek, kiracımızı da keyifli edecek TÜFE sayılarının altında bir düzenlemeyi çalışıyoruz. 10-15 gün içinde de Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır. Bu çalışmayı yapıp vatandaşımıza dayanak olmaya devam edeceğiz.

Kamu müteahhitleriyle ilgili 2 düzenleme yaptık. 1 ay evvel tasfiye ve ek fiyat farkı verilmesine ait bir düzenleme yapıldı. Hem ek müddet uzatımı hem de ek fiyat farkı alabiliyorlar. Biz yakın süreci takip ediyoruz. Biz hiçbir girişimcimizin mağdur olmasını istemeyiz. Sürece ait farklı bir durum kelam konusu olursa dayanaklarımız devam eder.

‘ATIK İTHALATI’ TARTIŞMASI: ASLA MÜSAADE EDİLEMEZ

Atık ithalatı ülkemizde etraf kanununa nazaran yapılır. Atık ithalatı yapacak firmalar bakanlığımıza başvurur ve etraf konunu çerçevesinde tabiata ziyan vermeyecek halde bu kurumlara akreditasyon verilir. Daima denetim edilen bir alandır. Etraf kanununa uymayan, bu noktada açıkçası etrafa ziyan verecek hiçbir ithalatı getiremez. Buradaki gaye nedir; iklim değişiyor diyoruz. Dünyaya hepimiz sahip çıkmamız gerekir diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız yarın 2053 vizyonumuzu açıklayacak, amaçları belirleyecek. Yeşil kalkınma diyoruz, döngüsel iktisat diyoruz. Bu ağaçlarımızı, metalleri, demiri, her şeyi yine dönüştürmek zorundayız. Bu noktada biz son yıllarda giderek gelişen bir altyapıya sahibiz. Karışık atık getiremezsiniz. 2021’de 12 milyon 700 bin ton metal gelmiş. Müteahhitler gereçler konusunda dert çekiyor diyorsunuz. Bu unsurlar eritilmiş ve tekrar kullanılmış. Geri dönüşümü olmayan bir şey gelemez, yasak. Geri dönüştürülebilenler getiriliyor ki buna bir hudut koyduk. 685 bin ton plastik gelmiş. Bu plastikler bahçe sulamalarında kullandığımız dönüştürülmüş plastikler.

SALDA GÖLÜ’NDE SON DURUM

Biz projeye başlamada evvel gölün kıyısına kadar araçların park ettiği imajları de gösterdik. Kıyıdaki çöpleri, barakaları gösterdik. Sizler, Sayın Emine Erdoğan hanımefendi bizim sevincimize ortak oldunuz. Gelinen süreçte biz projenin büyük bir kısmını tamamladık. Salda Gölü’nün kıyısına artık araçlar gelmiyor. 2 kilometre ileride araçlarını park ediyor vatandaşlarımız. NASA’daki imgelere benzeyen kumsalımızı, gölümüzü koruyoruz. Daha öncesinde atık su bırakılıyordu. Beyaz adalar kısmına girmeyi yasakladık. Halk plajı olan kısımda da büsbütün ahşap, oradaki lokal halkımızın, vatandaşlarımız için yer yaptık. Eserlerini vatandaşlarımıza satıyorlar, biz bu projeyi yapmaktan çok memnunuz. 85 milyon vatandaşımıza sesleniyorum; gitsinler Salda Gölü’nü görsünler. Biz 44 kilometre göl yüzeyi vardı, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla 7 kat artırdık.

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi bu projeyi himayeleri altına aldılar. Sıfır atık anlayışının yaygınlaşmasını sağlıyoruz. Çok kıymetli bir proje ancak maalesef bunu söylemek istiyorum; akla, hayale, hukuka, insanlığa sığmayacak ithamlarla da karşı karşıya kalıyor. Uydurma gündemlerle bizim dünyada ödül almış projemize ait iftiralarla, telaffuzlarla… Biz depozito sistemini hayata geçiriyoruz. Etraf ve tabiat paklığını yapabilmek, süreçleri takip edebilmek için etraf ajansımızı kurduk. Etraf ajansı yönetmeliklerle kurulan güya Emine Erdoğan hanımefendinin şirketiymiş üzere bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bir insan hakkı var burada. TBMM onayıyla kurulmuş, kanunla oluşturulmuş, etrafa ait yapacakları net bir formda belirlenmiş…

ATATÜRK HAVALİMANI TARTIŞMALARI

Atatürk Havalimanı’nda 2 pist var biri kuzey, güney tarafındaki başkası de doğu-batı tarafındaki pist. Kuzey-güney istikametindeki piste biz bir millet bahçesi yapıyoruz. 1 pist kalacak, afet devirlerinde hizmet verecek. Atatürk Havalimanı kapanmıyor, hizmet vermeye devam edecek.

Terminallerin hepsi kalacak. Terminal binası olarak kalmayacak, bu çerçevede mimarlarımızla bu binaları restore ederek içindeki düzenlemeleri yaparak fuar alanına çevireceğiz, müzeler yapacağız. Robotik alanlar oluşturacağız. Burada kullanabilecek ne varsa bu projeyi projelendirdik. Hangarlar da kalacak. Burada kullanabilecek her türlü kıymet kullanılarak, konut imarına açılmadan, gökdelenler olmayacak.

Muhalefete sesleniyorum, gelsinler biz ne yapmak istiyoruz gelsinler görsünler. Zeytin ağacımız şehitlerimizin ölümsüzlüğünü simgeleyen, 350 yıllık bir ağaç. Bu park açıldığı vakit buradaki ağaçların gölgesinde huzur içinde vakit geçirebilecek. Bisiklet yolumuzun da örneğini gösterdik. Yürüyüş yapacaklar, baştan aşağı bir deremiz var. Çocuklarımız ayaklarını suya sokabilecekler. Dev ekranda açık hava sineması göstereceğiz. Bu ağaçlarda bilgiler olacak. Hype Park ölçüsünde, 5 milyon metrekare dünyanın en büyük parklarından biri olacak. Türkiye’nin en büyük parkı olacak. Trafik yükü yüzde 30-40 azaldı. Gürültü kirliliği artık yok.

Gürültü kirliliğinden o kadar rahatsızlardı ki, İstanbul’a yeni bir havalimanı gereksinimi doğdu.

Bu proje içinde çok çok kıymetli afet toplanma alanı faaliyeti gösterecek. Pandemi hastanesinde vatandaşlarımıza müdahale edeceğiz. İnşallah yarın da büyük bir coşkuyla 16.00’da merasimimiz başlayacak. Türk Yıldızları şov yapacaklar. 2053 vizyonumuzu her alanda paylaşacak, burada ağaç dikme fidanımızı toprak buluşturacağımız.