Bir Diyetisyenin Marketten Asla ve Kat’a Almadığı Sağlığına Dikkat Edenlerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Dengeli ve sağlıklı beslenme uzmanları olan diyetisyenlerin markette neler alıp nelerden uzak durduğunu hiç merak ettiniz mi? TikTok’ta çektiği sağlıklı beslenme videolarıyla bilinen (TikTok/@dietitianontheways) isimli diyetisyen; market alışverişinde özellikle nelerden uzak durulması gerektiğini anlattı. İşte bir diyetisyenin önerisiyle; sağlıklı beslenmek isteyenler için uzak durulması gerekenler listesi ?

1. İçeriğini bilmediğiniz diyet ürünleri. Bu ürünler satın alınırken özellikle içerisindeki yağa, katkı maddelerine ve şeker oranlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

2. Ketçap mayonez gibi soslar. İçerisinde bolca katkı maddesi ve yağ olan bu hazır soslar sağlıklı beslenmek isteyenlerin bir numaralı düşmanı.

3. Meyveli kefir ve yoğurt. Masum gibi gözükse de içerisinde bolca tatlandırıcı olan bu ürünlerin kalorisi oldukça fazla!

4. Hazır çorbalar. Bu tür çorbalar bol bol katkı maddesi ve aşırı sodyum gibi kalp damar rahatsızlıklarına yol açıcı maddeler içeriyor. Uzak durulması çok önemli!

5. Hazır noodle’lar. Tıpkı hazır çorba gibi, hazır noodle’lar da maalesef sağlıksız. Düzenli olarak tüketilmesi yüksek tansiyona, yüksek kolestrole, şeker ve kalp hastalıklarına yol açıyor.

6. Süt tozu. Selülit oluşumu, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması gibi aklınıza gelebilecek pek çok rahatsızlığa sebebiyet veriyor!

7. İçerisinde sinameki olan poşet çaylar. Sinameki her ne kadar tuvalete çıkmayı kolaylaştırsa da uzun vadede bağırsakları tembelleştiriyor.

8. Gazlı içecekler. Gastrit, reflü, ülser, karaciğer yağlanması, insülin direncine davetiye çıkaran gazlı içecekler tercih edilmemeli.

9. Isıl işlem görmüş gıdalar. Isıl işlem görmüş gıdalarda bulunan nitrat, ısı etkisiyle nitrit ve nitröz asitlere dönüşür. Bu da vücutta kanser oluşan hücrelerin oluşmasına yol açar!

10. Meyve suları. Yüksek miktarda şeker içerdiği için neredeyse tüm hastalıklara sebep olur!

Diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir