Birleşmiş Milletler tahıl muahedesini uzatmayı umuyor

Birleşmiş Milletler (BM) Karadeniz Tahıl Teşebbüsü Koordinatörü Amir Abdulla, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatının yapılmasını sağlayan muahedenin 120 gün için imzalandığını, Türkiye’nin takviyesi ve nüfuzu ile bu muahedeyi uzatmayı umut ettiklerini söyledi.

Amir Abdulla, düzenlediği basın toplantısında, muahede sayesinde Ukrayna’dan şimdiye kadar 3 milyon tona yakın tahıl taşıyan 120 geminin çıktığını belirtti.

Küresel tahıl fiyatlarında düşüşün görüldüğüne dikkati çeken Abdulla, tahıl ihracatının gerçekleşmesinde Türkiye’nin kıymetli bir rol oynadığını tabir etti.

Abdulla, “Bu 120 gün müddetli bir anlaşma… BM ve öteki taraflar olarak muahedenin devam etmesi için uğraşıyoruz. Türkiye’den mutabakatın 120 gün sonra da devam etmesini destekleyeceklerine dair çok güçlü iletiler aldık. Onların nüfuzu ve BM’nin arabuluculuk gayretleri ile bunun sorun olmayacağını umuyoruz.” dedi.

Rus yetkililerin Ukrayna’dan yapılan tahıl sevkiyatlarının fakir ülkelere gitmediği ve Rus tahıl eserlerinin ihracatının gerçekleşmediği istikametindeki açıklamaları, 120 gün periyodik mutabakatın geleceğini tartışmalı hale getirmişti.

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin uyumunda yürütülen tahıl sevkiyatı muahedesi, 22 Temmuz’da Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM ortasında imzalanmıştı. (AA)