Borrell’e nazaran Ukrayna’daki savaş “tam manasıyla uyanış”

AB üyesi ülkelerin Savunma Bakanları, Belçika’nın başşehri Brüksel’de bir ortaya geldi. Toplantının akabinde basın toplantısı düzenleyen AB Dış Bağlar Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Josep Borrell, toplantıda Ukrayna’da yaşanan savaşın da tesiriyle savunma siyasetlerinin ele alındığını bildirerek, “Ukrayna’daki savaş tam manasıyla bir uyanış oldu” dedi.

Toplantıda Avrupa Güvenlik Ajansı’nın da ele alındığını söz eden Borrell, “Bu savaş Avrupa Güvenlik Ajansı için daha fazla görünür olma fırsatı arz ediyor. AB üye ülkeleri olarak Stratejik Pusula kapsamında askeri olarak yenilikçi bir işbirliği yapmayı öngörüyoruz” dedi.

AB, ASKERİ MODERNİZASYON SÜRECİNE GİRİYOR

AB’nin mevcut savunma kapasitesi ve yapılması gerekenlerin tespit edileceği bir tahlil sürecinin yapılmasına karar verildiğini bildiren Borrell, AB’nin birebir vakitte uzun vadeli bir askeri modernizasyon sürecine gireceğini bildirdi.

AB, 160 MİLYAR EUROLUK SAVUNMA AÇIĞINI KAPATACAK

Avrupa’nın 2009 yılından bu yana silahlanmaya gereğince bütçe ayırmadığını Borrell, “AB olarak savunma alanında 2009 yılından bu yana oluşan 160 milyar euroluk açığı kapatacağız. Bu atacağımız adımlarla 2008 düzeyini yakalamış olacağız” tabirlerini kullandı.
Borrell, AB Savunma Bakanları’nın savunma odaklı toplantısında alınan kararlar doğrultusunda AB Kurulu’nun bir çalışma yapacağını ve akabinde AB başkanlarının mevzuyu karara bağlayacağını bildirdi.

KAYNAK: AA