Borsa günün birinci yarısında yükseldi

Günün birinci yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 14,34 puan kıymet kazanarak 2.405,13’e çıktı. Toplam süreç hacmi 16,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

BANKACILIK ENDEKSİ KIYMET KAYBETTİ

Birinci yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,21 kıymet kaybederken, holding endeksi yüzde 1,12 yükseldi. Kesim endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,48 ile ticaret, en çok gerileyen ise yüzde 1,31 ile madencilik oldu.

Analistler, yüksek enflasyona dair beklentiler devam ederken resesyon ihtimalini güçlendiren dataların, ekonomilerde stagflasyon kaygılarını artırdığını belirterek, piyasalarda oynaklığın bir süre daha gündemde kalabileceğini söyledi.

Bugün ABD Merkez Bankası Lideri (Fed) Jerome Powell ile Avrupa Merkez Bankası Lideri (ECB) Christine Lagarde’ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını aktaran analistler, data gündeminde ise ABD’de sanayi üretimi ve perakende satışların öne çıktığını kaydetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.350 düzeyinin takviye, 2.470 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.