Çavuşoğlu’ndan Mısır ile ‘normalleşme’ açıklaması: Süreci başlattık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11 yıl sonra dışişleri bakanları düzeyinde Mısır’a yapılan ziyaretle ve dış politikalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, 18 Mart’taki Mısır ziyareti kapsamında mevkidaşı Samih Şukri ile yaptığı ikili görüşmeyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Güzel bir görüşme gerçekleştirdik, açık ve samimi bir görüşme oldu” diyen Çavuşoğlu, Türkiye’de de kısa da olsa görüşme sağlandığını ve ikili ilişkilerin nasıl geliştirileceği konusunun ele alındığını aktardı. Çavuşoğlu, Mısır’la karşılıklı büyükelçi atanması hakkında görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Çavuşoğlu, görüşmeyi ‘açık ve samimi’ olarak niteledi, 2013 yılından bu yana maslahatgüzar seviyesindeki ilişkileri büyükelçi düzeyine çıkarmak için sürecin başladığını dile getirdi.

‘ERDOĞAN İLE SİSİ’NİN AÇIKLAMASINI PLANLIYORDUK’

Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşını Ankara’ya davet ettiğini belirterek “Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarma konusunda mutabık kaldık. Önümüzdeki süreçte hangi adımları atacağız onları değerlendirdik” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin karşılıklı büyükelçi atanması ile ilgili sorulara yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanları bir araya gelirse onlar açıklasınlar diye planlıyorduk. Şimdi seçim zamanında bu bir araya gelme gecikirse, o zaman tekrar Cumhurbaşkanlarına arz edeceğiz, belki bir sonraki ziyarete hazırlanırız” dedi.

‘DÖRTLÜ ZİRVE’ AÇIKLAMASI: RUSYA ‘ERTELEYELİM’ DEDİ

Rusya’da geçtiğimiz hafta yapılması planlanan 4’lü toplantının ertelenmesine ilişkin de konuşan Çavuşoğlu, “Ruslar biz bunun hazırlığını yapamadık, erteleyelim dediler. Ama Suriye rejimi oradaydı, belki ortak karar vermişlerdir. Daha sonra ileride yapacağız dediler, biz de tamam dedik” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Moskova ziyaretine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, iki taraf arasındaki görüşmelere yorum yapamayacağını belirterek dörtlü görüşmenin Rusya’nın teklifi olduğunu ve Rusya’dan tarih beklediklerini kaydetti.

‘YUNANİSTAN’A GİTMEMİZ GÜNDEMDE DEĞİL’

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde son durumlarla ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, Yunanistan’a bir ziyaret planının gündemde olmadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Yunanistan’a gitmemiz gündemde değil. 20 Mart’ta Dendias da Brüksel’de olacak. Onunla görüşmemiz olabilir” dedi.

İSVEÇ İLE NATO GÖRÜŞMESİ

Finlandiya ve İsveç’in NATO süreçleriyle ilgili de konuşan Dışişleri Bakanı, “Finlandiya’nın NATO üyeliğine kabul sürecinden sonra İsveç’in tavrında bir değişiklik oldu mu?” sorusuna yanıt verdi. Çavuşoğlu durumu, “Geçtiğimiz cuma günü İsveç Dışişleri Bakanı’yla da görüştüm. Finlandiya’yla ilgili böyle bir karar açıklayacağımızı, önce bizden duymalarını istediğimizi, ikili ilişkilerimize verdiğimiz önem ve onlara olan saygımızdan dolayı medyadan duymalarını istemediğimizi söyledim. Kendisi de, umarım NATO Zirvesi’nden önce bizim ki de sonuçlanır dedi. Ben de size bağlı dedim” sözleriyle açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir