CHP’li Ali Öztunç: ‘Bakan Kurum evvel Salda’dan ders çıkarmamış’

Resmi Gazete’de bugün Etraf, Şehircilik ve İklim Değişkliği Bakanlığı’nın kararları yer aldı. Kararlara nazaran; doğal sit alanlarıyla ilgili unsur kararları değiştirildi.

En son 2019 yılında değiştirilen unsur kararları yürürlükten kaldırılırken, Kesin Korunacak Hassas Alanlar’da müsaade verilecek faaliyetlere “Kamu yararı”, “Ulusal güvenlik” de eklendi.

“DOĞAL SİT ALANLARINI ‘ORMAN PARKI YAPIYORUZ’ DİYE MAHVEDECEK”

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, AKP’nin tabiat ve etraf siyasetlerini yazılı açıklama ile eleştirdi. Öztunç’un açıklaması şöyle:

“Doğal alanların varlığını koruyabilmek için bu alanları insan etkileşiminden uzak tutmamız gerekiyor. Müdafaa ve kollaması gereken yerleri, kullan-tüket mentalitesiyle yönetiyor. Salda bunun en makûs örneği. Fakat Bakan Kurum, ders almıyor. Bu alanları daha da insan etkileşimine açıyor. Ayakla basılması dahi sakıncalı Salda’ya iş makinelerini sokan kişi. 3. derece sit alanında madenciliğe müsaade veriyor, ikinci derece sit alanlarında güç tesislerine müsaade veriyor. Millet bahçeleri bitti, artık de ‘Orman Parkları’ projesini çıkardılar. Doğal sit alanlarını, ‘orman parkı yapıyoruz’ diye mahvedecek.”

“YÖNETMELİK İLE ORMANDA KONAKLAMA EMELLİ BODRUM DA DAHİL 3,5 KATLIK YAPILAR YAPILABİLECEK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği “orman parkları” inşasına da unsur kararlarında yer verildiğini aktaran Öztunç, “28 Mayıs’ta da ‘orman parkları’ için yönetmelik yayımlanmıştı. Bu yönetmelik ile orman alanları içerisinde turizm ismi altında yapılaşmaya gidilecek. Yönetmelik ile ormanda konaklama emelli bodrum da dahil 3,5 katlık tesisler, yapılar yapılabilecek. Yurttaşlar kelam konusu orman parklarından fiyat karşılığında faydalanacak” dedi.  

“AKP MUHAKKAK Kİ, BU TOPRAKLARI SAHİPSİZ SANIYOR”

“Bu ülke, bu tabiat hepimizin; bir kişinin ve etrafındaki zenginlerin değil” diyen Öztunç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Doğal, tarihi, kültürel alanları, ormanları, kamuya ilişkin taşınmazları halkın reaksiyonlarına, yargı kararlarına karşın birilerine tahsis ediyorlar, satıyorlar. AKP belirli ki, bu toprakları sahipsiz sanıyor. Bu coğrafyanın, tarihin, mirasın sahipsiz olmadığını birinci seçimde AKP’ye göstereceğiz.”