Çin’in tahtı sallanıyor! Türkiye rakip oldu

İSTOÇ, Çin’in Tahtakalesi olarak bilinen toptan ticaret merkezi Yiwu’ya rakip olacak. İSTOÇ bir şenlik düzenleyip toptancı market tipleriyle bu ülkedeki ticari trafiği İstanbul’a çekmek için harekete geçti.

Pandemide kırılan tedarik zincirini avantaja çeviren Türkiye, ihracatta Çin başta olmak üzere Uzakdoğu’daki birçok ülkeye rakip oldu. Salgın boyunca Avrupalı ve Amerikalı alım kümelerinin tercihi olan Türk iş dünyası, bu ilgiyi kalıcı hale getirmek için projeler geliştiriyor. Bağcılar’da yer alan ve 42 meslek komitesinden 7 bin 200 işyerinin faaliyet gösterdiği İSTOÇ Ticaret Merkezi, bilhassa Ortadoğu ülkelerinin toptan alışveriş merkezi olan Çin’deki Yiwu Ticaret Merkezi’nin yerini almak için harekete geçti. 17-21 Ekim tarihleri ortasında İSTOÇ’ta düzenlenecek şenlik kapsamında Anadolu’daki 2.000 firma İSTOÇ’taki 200 firmayla buluşup, yeni eserleri uygun fiyatlara yerinde satın alma imkanı bulacak.

15 MİLYAR $’LIK HACİM

Akşam Gazetesi’nin haberine nazaran, İlk etapta yurtiçi ticareti canlandırmak hedefiyle başlatılan İSTOÇ FEST’in daha sonra yurtdışındaki alıcılara yönelik düzenleneceğini belirten İSTOÇ İş Adamları Derneği (İSTOÇDER) Lideri Ahmet Acar şunları kaydetti: “Bu şenlik bizim için bir test sürüşü olacak. Burada başarılı olursak yıl içerisinde yurtdışındaki alıcıları Türkiye’ye çekmek için bir şenlik düzenleyeceğiz. Bizim maksadımız Çin’deki Yiwu Ticaret Merkezi üzere dünyanın her tarafından alıcıları toptan alışveriş için ülkemize getirmek. Ortadoğulu ve Avrupalı alıcıları toptan alışveriş için buraya getirebilirsek yıllık 15 milyar dolarlık ticaret hacmimizi 20-30 milyar dolarlara çıkarmamız işten bile değil.”

Türk şirketleri, kaliteli eserleri ve vaktinde teslimat gücüyle pandemide Çin’in önüne geçmeye başladığına dikkat çeken Acar, “Biz bu ilgiyi kalıcı hale getirebilirsek Türkiye, gündelik eşya pazarında dünyanın en büyük toptan ticaret merkezlerinden biri olabilir” dedi.

DARALAN İÇ TİCARETİ CANLANDIRACAK

17-21 Ekim ortasında düzenlenecek İSTOÇFEST, enflasyonist ortam nedeniyle iç piyasada yüzde 20-30 daralan ticaret hacmini canlandırmayı hedefliyor. Anadolu’daki 2000 bayiyi İSTOÇ’taki 200 işletmeyle bir ortaya getirecek şenlik yerinde düzenlenen birinci aktiflik olmasıyla öne çıkıyor. Şenlik kapsamında 4 gün boyunca yeni eserlerin tanıtılıp, indirim kampanyaları düzenleneceğini anlatan İSTOÇDER Lideri Acar, “İSTOÇ esnafı kârından fedakârlık yaparak hem KOBİ’leri hem de onlardan alışveriş yapan yerli tüketiciyi desteklemiş olacak. 4 gün boyunca iştirakçiler merkezi gezsin diye bir servis koyacağız. Bu 200 markadan alışveriş yapanlara çekilişle otomobil, TV, telefon üzere ikram edeceğiz.

DÜNYANIN SÜPERMARKETİ SAYILIYOR

Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletine bağlı Yiwu kentinde üretilen eserler dünyanın her köşesine satılıyor. Bu nedenle, Yiwu, ‘dünyanın süpermarketi’ olarak isimlendiriliyor. 1982’den beri, Çin’in en büyük toptan satış merkezi olan Yiwu’da satılan eserler 215 ülkeye ihraç ediliyor. 1 milyon 100 bin metrekarelik alan üzerine konseyi İSTOÇ Ticaret Merkezi ise yıllık 6 milyar dolarlık ihracatla İstanbul ihracatının yüzde 7-8’ini tek başına gerçekleştiriyor. 7 bin 200 işyerinin bulunduğu İSTOÇ ise 100 bin bireye de istihdam sağlıyor.

KAYNAK: AKŞAM