Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO uyarısı, İsveç ve Finlandiya’da yankılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın akabinde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın gündeminde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği vardı.

Her iki ülkeye Türkiye’nin kurallarını hatırlatan Erdoğan, aksi halde NATO’ya iştirak sürecini durduracakları konusunda uyardı.

Erdoğan’ın uyarısı İsveç basınında

İsveç basınından SVT, Erdoğan’ın kelamlarını “İsveç’in NATO’ya girişini ‘dondurmakla’ tehdit ediyor” başlığıyla duyurdu.

Haberde, “Türkiye, taraflar daha evvel üzerinde mutabakata varılan kelamları yerine getirmedikçe İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini donduracak. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu.” denildi.

İade hatırlatması

Erdoğan’ın “İsveç’in bu bahiste âlâ bir imaj vermediğini görüyoruz.” formundaki tabirine dikkat çekildi.

İki İskandinav ülkesinin NATO üyeliği için Türkiye’nin yerine getirilmesi gereken bir dizi kural sıraladığı belirtilerek, “Türkiye’nin İsveç’ten Türkiye’ye iade etmesini istediği 33 kişi var. Kelam konusu şahısların Türkiye tarafından terör örgütlerine katıldıkları ileri sürülüyor.” sözleri kullanıldı.

“NATO üyeliğini durdurma tehditlerini yineledi”

Stockholm merkezli Aftonbladet gazetesi de “Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğini dondurmakla tehdit etti” başlıklı haberinde, gelişmeyi okurlarına aktardı.

Haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini durdurma tehditlerini yineledi.” notu paylaşıldı.

“Özellikle İsveç, verdiği kelamları yerine getirmiyor”

Erdoğan’ın, Türkiye’nin terörle uğraş önlemleri konusunda İsveç ve Finlandiya’nın önüne konulan talepleri yerine getirmediği takdirde NATO üyeliğini dondurma ihtimalinin geçerli olabileceğini söylediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bilhassa İsveç’in verdiği kelamları yerine getirmediğini söylediğine vurgu yapıldı.


“Erdoğan tekraren uyardı”

Finlandiya basınından “HBL” isimli internet sitesi, “Erdoğan, tekrar Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirakini durdurmakla tehdit etti” dedi.

Erdoğan’ın, konuşması sırasında söylediği “Şartlarımızı yerine getirmek için gereken adımları atmamaları halinde süreci donduracağımızı buradan bir kere daha hatırlatmak istiyorum.” biçimindeki söz anımsatıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı’nın, Finlandiya ve İsveç’in taahhütlerini yerine getirmemeleri halinde Ankara’nın halinin değişebileceği tarafında tekraren uyardığı vurgulandı.