‘Demir Yumruk’ iddianamesi tamamlandı: Erol Evcil’e 30 yıl 9 aya kadar mahpus talebi

Demir çelik dalında paravan şirketler üzerinden kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattığı sav edilen firmalara yönelik “Demir Yumruk” soruşturması kapsamında tutuklanan ortalarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da bulunduğu 17 kuşkulu hakkında iddianame düzenlendi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde, Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç, Tolga Demirel, Sadun Budinli, Sadık Fırat Ekşioğulları, İsmet Höke, Özdemir Öntürk, Alparslan Gazi Ağca, Fettah Fazilet, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül, Salih Evcil, Gülderen Evcil Ardıç ve Alperen Şengül kuşkulu olarak yer aldı.

İddianamede, şüpheliler Eşrefoğlu, Kabuklu, Ardıç ve Demirel, “suç işlemek hedefiyle kurulan örgütün yöneticisi olmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme formda amme alacağının tahsiline mani olmak”la suçlandı.

Şüpheli Erol Eşrefoğlu’nun, demir çelik bölümünde faaliyet gösteren ve ekonomik dar boğaza düşen fabrikaları, tekrar işler hale getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şirket idarelerini de akrabaları üzerinden devraldığı belirtilen iddianamede, Evcil ve beraberindekilerin bu biçimde 9 şirketi ele geçirdiği, bu iş yerlerini paravan idareler aracılığıyla yönetim ettikleri aktarıldı.

İddianamede, şüphelilerin piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar aracılığıyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk eden Katma Bedel Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti ziyana uğrattıkları tespitleri yer aldı.

Şüphelilerin ayrıyeten, bu fabrikalardaki üretim karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Demir Çelik Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Demir Çelik Nakliyecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

BİLİRKİŞİ: KAMU ZİYANI 3 MİLYAR 955 MİLYON 628 BİN 534 LİRA

İddianamede Vergi Kontrol Konseyi Başkanlığınca hazırlanan eksper raporuna da yer verildi.

Erol Evcil’in icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu ziyana uğrattığı belirtilen raporda, “Evcil, tahakkuk eden vergileri kendi bünyesinde bırakarak piyasada haksız rekabet etmekte birebir vakitte kendisine sıfır maliyetli bir finans kaynağı oluşturarak, piyasada daha güçlü hale gelmektedir. Tertip kapsamında yürütülen faaliyetler sonucunda 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 liralık kamu ziyanının oluşmasına sebebiyet verildiği değerlendirilmektedir” tabirlerine yer verildi.

İddianamede, kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına olarak dolandırıcılık kabahatinin işlenmesinde kullanılan dolandırıcılık cürmüne bahis üç şirket olan Sidemir Sivas Demir Çelik İşletmeleri Anonim Şirketi, Aba Çelik Demir Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Ede Demir Çelik Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin fiilen örgüt kurucusu ve yöneticisi Erol Eşrefoğlu tarafından yönetildiği aktarıldı.

Evcil’in, bu şirketlerin idaresinde, öbür kabahat örgütü yöneticileri kuşkulu Hasan Kabuklu, Tolga Demirel ve Fırat Ardıç’ı kullandığı, bu şahısların, dolandırıcılık cürümlerinin işlenmesine şahsen fail olarak katıldıkları belirtildi.

‘ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİ’YLE SUÇLANANLARIN 30 YIL 9 AYA KADAR MAHPUSU İSTENDİ

Bu kapsamda şüpheliler Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “suç örgütü kurmak”tan 4 yıldan 8 yıla, “zincirleme halde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”tan 5 yıldan 17 yıl 6 aya ve “zincirleme formda amme alacağının tahsiline mani olmak” hatasından ise 8 aydan 5 yıl 3 aya kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 yıl 9’ar aya kadar mahpusu istenen bu şüphelilerin ayrıyeten hatadan elde edilen gelirin iki katı kadar isimli para cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Şüpheliler Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “suç örgütüne üye olmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme formda amme alacağının tahsiline mani olmak suçlarında” 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9’ar aya, şüpheliler Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sadık Fırat Ekşioğulları’nın da “suç örgütüne üye olmak”tan 2 yıldan 4’er yıla kadar mahpusu istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” cürmünden şüpheliler Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül ve Salih Evcil’in de 2 yıldan 4 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi. (HABER MERKEZİ)