Gezegenlerin Geçit Töreni Başladı! Beş Gezegen ve Ay Aynı Hizaya Dizildi

Dünya’dan Merkür, Jüpiter, Venüs, Uranüs ve Mars’ın Ay ile aynı hizaya dizilmesi dün gün batımı itibariyle gözlemlenmeye başladı. Gökyüzünde birkaç gün boyunca çıplak gözle de takip edilebilecek bu olay gezegenlerin geçit töreni olarak tanımlanıyor.

Dün akşam Güneş’in batmasının ardından gökyüzünde görülebilen bu sıralama açık bir havada ve şehir ışıklarından uzakta daha net bir şekilde seçilebiliyor.

Geçen yaz Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn nadir rastlanan bir gezegen kavuşumunda bir araya gelmişti.

Eğer akşamın ilk saatlerinde gökyüzüne bakmadıysanız hızlıca ufukta kayboldukları için Merkür ve Jüpiter’I yakalama şansını kaçırmış olabilirsiniz.

NASA’da görevli astronom Bill Cooke, bu gezegenlerin sıralandığını görmek için Dünya’nın herhangi bir yerinde gün batımından hemen sonra ufkun batısına bakmak gerektiğini dile getirdi.

“Bu gezegenler şu an gerçekten de sıralanmış değil”

İngiltere’nin İskoçya sınırına yakın bulunan Kielder Gözlemevi’nden Dan Pye bu nadir olayı gözlemliyor

İngiltere’deki Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nden astronom Jake Foster ise bu tarz hizalanmaların bizim Dünya’daki bakış açımıza özgü olduğunu, “Bu gezegenler şu an gerçekten de sıralanmış değil, Güneş Sistemi’ne dağılmış durumdalar. Ancak nadir de olsa bir arada görmemizi sağlayacak kadar gökyüzünde yakınlaşıyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir