Hong Kong açıklarında ikiye bölünen gemiden 20’yi aşkın mürettebat kayıp

AFP

Güney Çin Denizi’ndeki şiddetli tayfun nedeniyle bir geminin ikiye bölündüğü ve Hong Kong açıklarında 20’yi aşkın mürettebatın kayıp olduğu bildirildi. Gemideki toplam 30 bireyden üçünün kurtarıldığı açıklandı.

Hong Kong Hükümeti Uçuş Hizmetleri, Chaba Tayfunu’nun neden olduğu felaketin akabinde üç mürettebatın kurtarıldığını ve arama çalışmalarının kentin yaklaşık 300 kilometre güneybatısında denizde devam ettiğini söyledi.

Tayfunun yatıştığı ve bugün öğlenden sonra Çin’in Guangdong eyaletini etkilemesinin beklendiği bildirildi.

Ajanslarda yer alan haberlere nazaran yetkililer, Hong Kong’un 300 km güneybatısında olan geminin “önemli ölçüde hasar görerek iki modüle ayrıldığını” söyledi.

Olaydan lokal saatle sabah 7 buçuk civarında haberdar olunduğu belirtildi.

30 kişilik mürettebatın gemiyi terk ettiği, öğlenden sonra 15.00 prestijiyle üç kişinin kurtarıldığı ve tedavi için hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Geminin bulunduğu yerde rüzgarın suratının saatte 144 kilometreye, dalgalarınsa 10 metre yüksekliğe ulaştığı belirtildi.

Yetkililerin yaptığı açıklamada, hayatta kalan üç bireye nazaran, başka mürettebat üyelerinin birinci helikopter gelmeden evvel dalgalarla sürüklenmiş olabileceği belirtildi.