İktidar, bir yandan takım kelamı veriyor öbür yandan garantisiz istihdamı süratle yaygınlaştırıyor

AKP iktidarı, vakit zaman Devlet Memurları Yasası’ndaki iş garantisini gündeme getirdi. Bunun değiştirileceği sinyali verildi. Lakin memur sendikalarından gelen yansılar üzerine bu değişikliklerden vazgeçildi. Maddedeki değişiklik gayesini yaşama geçiremeyen iktidar, öteki taraftan kamuda teminatlı takımlı istihdam yerine, teminatsız kontratlı istihdamını süratle yaygınlaştırıyor. Geçen yıl imzalanan memur toplusözleşmesinde, kontratlı işçinin statülerinin tekrar belirlenmesine ait çalışmanın bu yıl içerisinde tamamlanacağı belirtildi. Metinde “kadro” sözü geçmedi. Çalışma bakanı sık sık sözleşmelilerle ilgili çalışmanın devam ettiğini açıklarken, başka yandan kamuya yeni kontratlı işçi alımı tam gaz devam ediyor.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın kamudaki istihdam sayılarına ait tabloları kontratlı sayısındaki artışı ortaya koyuyor. Geçen yılın sonunda kamuda toplam 529 bin 194 kontratlı işçi vardı. Takımlı işçi sayısı ise ise 3 milyon 3 bin 603’tü. Bu yılın ocak, şubat ve mart periyodunu kapsayan birinci çeyreğinde kontratlı işçi sayısı 565 bin 35’e yükseldi. Takımlı işçi sayısı ise 3 milyon 5 bin 543’e çıktı. Strateji ve Bütçe Başkanlığı, kamu dalı istihdamına ait ikinci çeyrek bilgilerini de yayımladı. Bilgilere nazaran, kontratlı işçi sayısı haziran prestijiyle 568 bin 368’e çıktı. Takımlı işçi sayısı ise 3 milyon 28 bin 432’ye yükseldi. Buna nazaran kamudaki kontratlı işçi sayısı bu yılın birinci yarısında 39 bin 174 kişi arttı. Bu yılın birinci yarısında takımlı işçi sayısındaki artış ise 24 bin 829 oldu. Kontratlı işçi sayısındaki artış, takımlı işçi sayısındaki artışın üzerinde gerçekleşti. Bu yılın birinci çeyreğine nazaran ikinci çeyrekte kontratlı işçi sayısında 3 bin 333 artış yaşandı.

DAĞILIM NASIL?

İkinci çeyrek bilgilerine nazaran genel bütçe kapsamındaki kamu yönetimlerinde 414 bin 487; YÖK, üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitülerinde 27 bin 992; özel bütçeli öbür yönetimlerde 9 bin 848, düzenleyici ve denetleyici kurumlarda 2 bin 7; toplumsal güvenlik kurumlarında 2 bin 693; döner sermayeler ve kefalet sandıklarında 10 bin 767, öbür kamu yönetimlerinde 2 bin 405; KİT’lerde 42 bin 21; özelleştirme programında yer alan kuruluşlarda 55; kamu bankalarında bin 871; özel kanunu bulunan kuruluşlarda 27 bin 90; vilayet özel yönetimlerinde 759, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile mahalli yönetim birliklerinde 26 bin 373 kontratlı işçi bulunuyor.

GEÇİCİ EMEKÇİ DE ARTIYOR

Kamudaki garantisiz süreksiz personellerin sayısında da artış yaşanıyor. Sendikaların yıllardır lisana getirdikleri süreksiz personellere takım taleplerini görmezden gelen iktidar teminatsız süreksiz personel istihdamını artırıyor. Geçen yılın sonunda kamudaki süreksiz emekçilerin sayısı 48 bin 920’ydi. Daima personellerin sayısı da 1 milyon 188 bin 689 olarak yer almıştı. Haziran prestijiyle süreksiz çalışanların sayısı 59 bin 672’ye çıktı. Daima çalışanların sayısı da 1 milyon 225 bin 51’e yükseldi. Bu yılın birinci yarısında süreksiz emekçilerin sayısında 10 bin 752 kişilik artış oldu. Daima personel sayısında daha fazla artış olmasına rağmen, süreksiz çalışanların sayısında da değerli oranda artış yaşandı.