İlber Ortaylı: “Bazı Genç Kızlarımız Bütün Bu Seslileri Yutarak Konuşuyor.”

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Adana’da katıldığı bir panelde Türkçe hakkında konuştu. Konuşmasında gençleri de eleştirerek uyardı.

Ülkemizin değerli isimlerinden tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Adana’da bulunan ASKİ Atatürk Spor Salonu’nda katıldığı “100. Yılda Cumhuriyet” paneline katıldı.

İlber Ortaylı katıldığı panelde konuşma yaptı. Ortaylı, konuşmasında günümüz Türkçesine vurgu yaparak uyarılarda bulundu.

Ortaylı, Türklüğün yaşayan bir kimlik olduğunu belirtirken, Türkiye’nin ırkçı bir ülke olmadığını da söyledi.

Ortaylı, Türkiye’in kültürel çeşitliliğine vurgu yaparak ” “Biz insanlarımızın nereden geldiğine, ne olduğuna pek dikkat etmeyiz. Bilmeyiz, bilmek de istemeyiz. Bizim için Türkçe konuşan, Türkiye’yi seven, hizmet eden, bulunduğu şehrin halkıyla iyi geçinmesini bilen her insan hemşehridir. Herkes vatandaştır, bu özelliğimizi unutmayın.” ifadelerini kullandı.

Türkçe konuşurken daha dikkatlı olunmasını gerektiğini söyleyen Ortaylı, gençleri bu konuda eleştirdi ve uyardı.

Ortaylı, gençleri “Şimdi, bazı genç kızlarımızın ve onları takip eden erkek arkadaşlarının Türkçeleri, bütün bu seslileri yutarak konuştuğu için eski şekle dönüyoruz. Böyle bir Türkçenin olmayacağını kesinlikle beyan edeyim. Türkçe, dünyanın en kolay telaffuz edilen lisanıdır. Dudakla diş arasında telaffuz edildiği için öğrendiğinizde her yabancı dili kusursuz telaffuz edersiniz.” şeklinde uyardı.

Latin alfabesini kabul eden ülkeler arasında, en doğru şekilde bizim kabul ettiğimizi söyleyen Ortaylı “İlk kabul eden biz değiliz. Müslüman memleketlerden Arnavutluk etmişti. Türk devletlerinden de edenler vardı ancak en doğru şekilde biz kabul ettik. Çünkü Türkçe, 2,5 sesli harfle yazılamaz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx