Innosilicon, Yeni Nesil Fenghua No.2 GPU Hazırlığında

Çinli bir şirket olan Innosilicon, “yerli masaüstü GPU” girişimi için emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Geçen Kasım ayında Fenghua No.1’i piyasaya süren şirket, 3 Ağustos tarihinde Fenghua No.2’yi duyurmak için son hazırlıklarını yapıyor.

Innosilicon’un temel amacı, görünüşe göre elindeki GPU çekirdeklerini ikiye katlayarak performans artışı sağlamak. Ancak bunu 2 kat daha fazla çekirdeğe sahip büyük monolitik GPU yongasıyla yapmıyorlar; Innosilicon bunun yerine PCB’ye ikinci bir GPU yerleştirmeyi hedefliyor.

AMD ve NVIDIA, benzer bir yolu yıllar içinde SLI ve CrossFire gibi teknolojilerle test etti. Ancak teknik sorunlar ve karmaşık yapı nedeniyle oyunlarda hiçbir zaman kararlılık sağlanamadı. Oyunlar genellikle CrossFire ve SLI sürücülerinin yanı sıra özel kod optimizasyonlarına ihtiyaç duyuyordu. NVIDIA, son nesil Ampere GPU’ları ile SLI teknolojisini neredeyse tamamen bıraktı ve yalnızca RTX 3090/3090 Ti modelleri NVLink konnektörüne sahip.

Tekrar konumuza dönelim. Çift yongalı ekran kartı, 5 TFLOP’luk (FP32) performansı 10 TFLOP’a çıkararak iki katlık ham performans sunacak. Tüm kodek çıktı yetenekleri için benzer şekilde performans ikiye katlanacak. Ancak tüm bu değerler kağıt üzerinde kalacak gibi görünüyor zira pratikte işler her zaman farklı oluyor.