İran Cumhurbaşkanı Reisi: Ukrayna savaşına ABD ve NATO kışkırtması neden oldu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, başşehir Tahran’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir ortaya geldi. Görüşmede ikili ilgilerin yanı sıra bölgesel ve milletlerarası hususlar ele alındı. Karşılıklı görüşmelerin iki ülke ortasındaki stratejik iş birliğini artırdığını belirten Cumhurbaşkanı Reisi, Tahran idaresinin Moskova ile yeni stratejik münasebetler kurmaya hazır olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Reisi, “İş birliği ve ortaklığımızı güçlendirmek ABD’nin ekonomik tekelciliği ve yaptırımları ile çabamızı güçlendirmektedir. ABD’nin bağımsız ülkelere karşı uyguladığı ekonomik baskılar ile gayretin en güzel stratejik yolu işbirliğimizi artırmak” sözlerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşına değinen Reisi, savaşın bir an evvel sonlanması gerektiğini belirterek, “İran olarak savaşın bir an evvel sonlanmasından yanayız. Bu bahiste her türlü diplomatik tahlil yolu için yardım etmeye hazırız” dedi.
Reisi, NATO’nun bölgede yayılmacı siyasetler izlediğini ve buna karşı her vakit tetikte olunması gerektiğini söyleyerek, “Ukrayna savaşına ABD ve NATO’nun kışkırtmaları neden oldu” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Tahran idaresi ile yeni stratejik işbirliğine hazır olduklarını belirterek, “İran ile iş birliğimizi iktisat dahil birçok alanda geliştirmek istiyoruz” tabirlerini kullandı.
İran’ın Şangay İş birliği Örgütü’ne üyeliği hakkında değerlendirmede bulunan Lavrov, Tahran’ın bölgesel ve memleketler arası pozisyon ve rolünün kıymetini vurgulayarak, İran’ın Şangay İş birliği Örgütü’ne üyeliğini desteklediklerini belirtti.