Kalın: Geçmişte ülkemiz büyük siyasi, ekonomik krizlerle karşı karşıya kaldı, Başkanlık sistemi bunu ortadan kaldırdı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sakarya Üniversitesince düzenlenen SAÜFEST 1. KİTAPFEST programında öğrencilerle bir ortaya geldi.

Programda konuşma yapan Kalın, gençlere ‘kendilerini çok taraflı geliştirme’ tavsiyesi yaptı: “Farklı alanlardan, farklı disiplinlerden aldığımız bilgilerle entelektüel, akli ancak onun kadar kalbi, duygusal yeteneklerimizi geliştirerek, bu ikisi ortasındaki bağı ve irtibatı hakikat kurarak kendimizi bugüne ve yarına hazırlamamız gerekiyor. Bu manada üniversite eğitimi çok değerli bir devirdir. Üniversite yıllarınızın değerini bilin. Dolu dolu geçirirseniz, kendinizi âlâ yetiştirirseniz, yarın kendinizi hayata, hayatın diğer istikametlerine ve öbür gerçeklerine çok daha güzel hazırlama imkanınız olur.”

‘KUVVETLER AYRILIĞI GERÇEK YERE OTURDU’

Öğrencilere ‘Başkanlık Sistemi’ni de anlatan Kalın, yeni sistemin ‘Türkiye’de idare tarihinde yeni sayfa açtığını’ savundu ve şöyle devam etti: “Başkanlık Sistemi demokratik sistem içerisinde kuvvetler ayrılığını daha hakikat tabana oturttu. Yani Cumhurbaşkanlığı ile yasamayı net biçimde birbirinden ayıran, aslında ikisi ortasında uzlaşıyı öngören, tavsiye eden, hatta zorlayan, yani ahenk halinde çalışmalarını kolaylaştıran ve gerekli hale getiren bir sistemdir. Geçmişte zayıf koalisyon hükümetleri nedeniyle ülkemiz çok büyük siyasi, ekonomik sorun ve krizlerle karşı karşıya kaldı, Başkanlık Sistemi bunu büsbütün ortadan kaldırdı.

‘ŞU ANA KADAR ÂLÂ GİTTİ’

Bu sistem Türkiye’de idare tarihinde yeni sayfa açtı. Ve şu ana kadar da yeterli gitti. Natürel ki Türkiye’de sistemin evvelki periyotlarından kalma birtakım alışkanlıklar, eksiklikler var. Bununla ilgili de bildiğiniz üzere geçen sene Cumhurbaşkanımızın talimatıyla mevcut sistemin eksikliklerini gidermeye yönelik Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’in başkanlığında çalışma yapıldı. Orada ortaya çıkan sonuçlar, yapılan tavsiyeler ışığında da gerekli düzeltmeler esasen yapılmaya devam ediyor. Son analizde idare modelleri dinamik yapılardır, nasıl toplum dinamikse, gereksinimleri değişiyorsa, idarelerin de bu gereksinimlere uygun halde kendilerini güncellemeleri çok doğaldır.” (HABER MERKEZİ)