Kanser hastaları için dezenfektan geliştirdi

Antalya’da yaşayan Ümit Babacan’ın annesi Adile ve ablası Özlem Babacan, meme kanserine yakalandı. Tedavi sürecinde hijyene dikkat etmesi gereken anne- kız, çoğunlukla dezenfektan ve benzeri kimyasallar kullanmak zorunda kaldı. Adile ve Özlem Babacanın bir süre sonra dezenfektanlara karşı alerjileri olduğu tespit edildi. Anne- kız, vücutlarında kızarıklık ve hassasiyet oluşması nedeniyle alternatif arayışına girdi. AÜ Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü doktora öğrencisi Babacan, annesi ve ablası için dezenfektan üzerine çalışmaya başladı.

GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUYOR
Akdeniz bölgesinde güneşli gün sayısının fazla olması nedeniyle dezenfektanın güneşe karşı koruyucu özelliğinin de olması gerektiği için çalışmalarına bu yönde hız veren Babacan, siyez buğdayını incelemeye aldı. Buğdaydaki UV koruyucu asidi alan Babacan, bunu doğal bitki yağlarıyla birleştirdi. Özellikle karanfil, tarçın ve lavantanın dezenfekte edici yapılarının da kullanılmasıyla geliştirilen dezenfektan, laboratuvar aşamasından başarıyla geçip bilimsel makalede yer aldı.

EYLÜL AYINDA SERİ ÜRETİME BAŞLANACAK
Ailesinin sorunundan yola çıktığını ve onlara faydalı olmak isterken bambaşka bir ürün ortaya çıkardığı için mutlu olduğunu belirten Ümit Babacan, “Geliştirdiğimiz ürün hem zararlı güneş ışınlarına karşı cildi koruyor, hem de doğal yağlarla cildi besliyor. Aynı zamanda dezenfekte de ediyor. Bu şekilde piyasada benzer ürün yok. Akdeniz Üniversitesi ve TÜBİTAK destekli bu projede ürünün patenti de alındı. Seri üretim için Sağlık Bakanlığına başvuru yaptık. Lisansların verilmesinin ardından eylül ya da ekim ayı gibi seri üretim başlayacak” dedi.

JAPONYA’DAN TEKLİF ALDI
Dezenfektanın karanfil, tarçın ve lavanta gibi hoş kokulu bitkilerin yağlarından üretilmesinin de büyük ilgi gördüğünü belirten Babacan, özellikle ileri yaştakiler ve çocuklarda ürünün hiç şüphe duyulmadan kullanılabileceğini belirtti. Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nin ürünü geliştirme ve ortaklık teklifinde bulunduğunu aktaran Babacan, “Teklifi değerlendirdim ama Türkiye’de kalmayı tercih ettim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir