Kızılay yöneticisi: Kerem Kınık’a yönelik açıklamalar değerlendirilecek

Depremde çadır ve konserve sattığı iddiaları ile gündeme gelen Kızılay’ın başkanı Kerem Kınık’a yönelik sayısız istifa çağrısı yapıldı.

Konuyla ilgili konuşan Kızılay yöneticisi Esra Özkoç, henüz yönetim kurulu toplantısının yapılmadığını ama yapıldığında Cumhurbaşkanı’nın ve AK Parti üst düzey yöneticilerinin açıklamalarının değerlendirileceğini söyledi.

‘BUNLARA YANIT VERECEK KİŞİ GENEL BAŞKANIMDIR’

10Haber’in haberine göre, Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Esra Özkoç konuyla ilgili Kızılay yönetim kurulunun olağanüstü şekilde toplanmadığını ve rutininin devam ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti’nin önemli isimlerinden gelen istifa çağrıları sorusu üzerine Kızılay yöneticisi Esra Özkoç, “Çağrı olarak değerlendirmedik. Bunlara yanıt verecek kişi genel başkanımdır” diye konuştu.

“Kızılay yönetiminde Kerem Kınık’a yönelik açıklamalar değerlendirildi mi?” sorusuna ise Özkoç, “Yönetim kurulu toplantımız henüz gerçekleşmedi” yanıtını verdi. Özkoç, Kızılay yönetim kurulunun bayramdan sonra toplanacağını ve toplantıda Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti’nin önemli isimlerinden gelen açıklamaların değerlendirileceğini söyledi.

Türk Kızılay’ının tüzüğüne göre, ‘Olağanüstü Genel Kurul’un toplanmasının üç farklı yolu var. Birinci yol, Başkan Kerem Kınık’ın istifa kararı alması. İkinci yol, Genel Kurul delegelerinin 5’te 1’inin Olağanüstü Genel Kurul için imza vermesi. Son yöntem ise Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin yarısından bir fazlasının istifa veya başka bir yolla eksilmesi.

AK PARTİ’DEN ÜST DÜZEY YETKİLİLER DE KINIK’A TEPKİ GÖSTERDİ

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a yönelik siyasiler de tepki göstermişti. Cumhur İttifakı ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, daha önce üç kez Kınık’a istifa çağrısı yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kınık’a sosyal medyadan “artık işinize odaklanın” diye tepki göstermişti. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Kızılay’ın depremde çadır satmasını yanlış bularak, “Böyle bir dönemde çadır satılmaz. Bu bir hataydı” demişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop da Kerem Kınık’ı istifaya davet etti.

Son olarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise Kerem Kınık’ın istifa çağrılarına ilişkin “Erdoğan çıkıp hemen değiştiriyor olsa ‘tek adam’ diyorsunuz. Değiştirmiyor ‘genel kurulu çalıştırsın’ denildiğinde ‘niye yapmıyorsunuz?’ deniliyor. Genel kurul üyeleri bunu çok rahatlıkla değiştirebilir veya başkan istifa edebilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir