Kolları sıvadılar! Geleceğin petrolü için yeni usul

Toshiba Energy Systems and Solutions Corporation (Toshiba ESS), Kansai Electric Power Company Inc (KEPCO), Kanden Plant Corporation ve Iwatani Corporation’in dahil olduğu dört şirketten oluşan bir grup, kullanılmayan jeotermal enerjiyi kullanarak hidrojen üretimi üzerine bir çalışma yürütecek.

Ekibin çalışma alanı Kumamoto Eyaleti olacak ve Temmuz 2022 ile Mart 2023 ortasında bir sonuca ulaşılması bekleniyor.

GELECEĞİN PETROLÜ HİDROJEN İÇİN KOLLAR SIVANDI

Çalışma kapsamında KEPCO, projenin genel idaresinden, kullanılmayan jeotermal güç kullanılarak üretilebilecek hidrojen ölçüsünün araştırılmasından ve hidrojen kullanım prosedürlerinin araştırılmasından sorumlu olacak.

Toshiba ESS, Katı Oksit Elektroliz Hücreleri (SOEC) hidrojen üretim ekipmanının ekipman yerleşimi ve dizaynının yanı sıra, hidrojen üretim ekipmanına elektrik sağlayacak buhar türbini ve jeneratörün ekipman yerleşimi ve tasarımı üzerinde çalışacak.

Bu proje aracılığıyla Toshiba ESS, jeotermal kullanımı genişletmek ve mahallî güç tüketimi için mahallî üretimi teşvik etmenin yanı sıra, istikrarlı ve düşük maliyetli yeşil hidrojen üretmek için kullanılmayan jeotermal buharın faal kullanımını araştıracak.

Üretilen hidrojenin, yakın bölgelerdeki sanayilerin taleplerini karşılaması planlanıyor.

Bu çalışma, gelecekte kullanılmayan jeotermal gücün faal kullanımı için bir iş modeli oluşturmaya yönelik birinci adım olarak görülüyor ve iş modeli oluşturulduğunda, Toshiba ESS, Japonya ve deniz çok ülkelerdeki jeotermal güç santrallerinden hidrojen üretiminin genişlemesi ve kullanılmayan jeotermal gücün kullanımını teşvik edecek.

Çalışma alanı, Kuju sıradağlarının eteğinde ağır kaplıca alanı ve çok sayıda fumarol ile ağır jeotermal faaliyet alanıdır. Baseload Power Japan tarafından geliştirilmekte olan Sansui Jeotermal Santrali’nin de bulunduğu sahadır.

 

KAYNAK: STAR GAZETESİ