Meteoroloji uyardı: Bugüne dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan haftalık hava durumu iddialarına nazaran bugünden itibaren tesirini gösterecek olan sağanak yağış hafta ortasına kadar yurdun kıymetli kısmında devam edecek. Sıcaklıklar düşüş yaşayacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumuna dair son iddialarını yayınladı. Meteoroloji’nin varsayımlarına nazaran bugün Marmara Bölgesi’nin tamamında, Ege Bölgesi’nin kuzey kısımlarında ve Karadeniz Bölgesi’nin büyük kısmında sağanak yağış bekleniyor. Sağanak yağış Marmara Bölgesi’nde yer yer kuvvetlenecek, hava sıcaklıklarında ise düşüş bekleniyor.

SAĞANAK BİRÇOK KENTİ ETKİLEYECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kısımlarının modüllü yer yer çok bulutlu, Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Kütahya, Manisa ve Isparta etrafları, Hatay’ın kıyı bölümleri, Burdur’un doğusu ve Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkiinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği iddia ediliyor.

Yağışların; Marmara’nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz ile Çankırı etraflarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzey ve batı kesitlerde 2 ila 6 derece azalacağı, öteki yerlerde değişmeyeceği varsayım ediliyor.

YER YER KUVVETLENECEK

Yağışların; Marmara’nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz ile Çankırı etraflarında mahallî olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı iddia ediliyor. Kuvvetli yağışın oluşturabileceği aksiliklere karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.