Müzikçi Gülşen, hakkındaki soruşturma kapsamında tutuklandı ve cezaevine gönderildi

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü takımları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Gülşen hakkında TCK’nin 216. hususu kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” suçundan resen soruşturma başlatması ve kolluk görevlilerince mevcutlu halde getirilmesi talimatı üzerine harekete geçti.

Gözaltına alınan Gülşen, emniyetteki süreçlerinin akabinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine sevk edildi. Polis tarafından adliyeye getirilen Gülşen, otoparktan adliyeye giriş yaptı. Cumhuriyet savcısına söz veren Gülşen, tutuklanması istemiyle hakimliğe sevk edildi.

SARF EDİLEN KELAMLAR TOPLUMUN BİR KISMINDA AĞIR YANSILARA NEDEN OLDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Cürümleri Soruşturma Ofisi savcılığınca yazılan sevk yazısında, kuşkulu Gülşen Çolakoğlu’nun konser sırasında yaptığı konuşmada imam hatiplilerle ilgili kelam ve beyanlarda bulunduğu, bunların basın yayın organlarında, toplumsal medya platformlarında yer aldığı ve sarf edilen kelamların toplumun bir kesitinde ağır yansılara neden olduğu belirtildi. Bu reaksiyonların, bilhassa toplumsal medyada yapılan çok sayıda paylaşım ve yorumla gündem olduğu kaydedilen sevk yazısında, ”soruşturma konusu kelamların kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike oluşturacak biçimde kamu güvenliğini bozucu ve sarsıcı niteliğe haiz olduğu, bu halde halkın farklı özelliklerine sahip bir bölümünü öteki bir kısmı aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik içirmesi nedeniyle TCK 216/1. hususunda düzenlenen ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ hatasının ögelerini oluşturduğu, bu kapsamda kuvvetli kabahat kuşkusunun varlığını gösteren somut kanıtların ve CMK 100. hususta yazılı tutuklama sebeplerinin bulunduğu” belirtildi.

HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA ALENEN TAHRİK HATASINDAN TUTUKLANDI

Şüphelinin, üzerine atılı kabahatin vasıf ve mahiyeti, mevcut kanıt durumu, suça dair maddede yazılı cezanın üst haddi göz önüne alınarak tutuklanması talep edildi.

Gülşen, savcılık süreçlerinin akabinde Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğince, Gülşen’in “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” cürmünden tutuklanmasına karar verildi.

“TALİHSİZLİK OLARAK BU İKİ SÖZ BİR ORTAYA GELMİŞTİR”

Şüpheli Gülşen Çolakoğlu, savcıya verdiği sözde, olaya husus kelamların 30 Nisan 2022’de Ataşehir konserinde geçtiğini belirterek, “Ben 25 yıllık sanatçıyım. Müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu kümeyle birlikte konserlerde sahne alırım. Takımımda klavye müzisyeni olarak yer alan Miraç isimli arkadaşımın lakabı ‘imam’dır. Ayrıyeten arkadaşlarla kendi ortamızda ‘aptal, salak, sapık’ olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki söz bir ortaya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Kümede tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur. Bu konuşma, bu diyalog, konserin hatırlamadığım bir evresinde, muhtemelen bir müzik ortasında Miraç ile ortamızda geçen bir konuşmadır. Orkestrama, ‘Beni seyircilerimin ortasına omuzlarınızda taşıyın’ demem üzerine, bana orkestra ortasından ‘Seni imam taşısın’ formunda yanıt gelince bahse bahis konuşma Miraç ile ortamızda geçmiştir. Bu konuşma, konsere gelenlere ya da medyaya hitaben yaptığım bir konuşma değildir.” halinde konuştu.

Ülkesini seven, fırsat eşitliğine inanan, kimseyi ayırıp örselemeyen bir sanatçı olduğunu söyleyen kuşkulu Çolakoğlu, şöyle devam etti:

“Bu kısa manzara aylar sonra kim tarafından ne hedefle servis edildi bilemiyorum. Lakin provokatif gayeli olarak servis edildiğini düşünüyorum. Aramızdaki esprilerin bu haliyle kamuoyuna yansıması sonucu yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Ben imam hatiplileri ya da ülkemizin bir kısmını kötülemek, onlara hakaret etmek emeliyle asla bu konuşmayı yapmadım. Ülkenin tüm bedellerine ve hassasiyetlerine hürmetim sonsuzdur. Ayrıyeten yaşanan olayın vakitsiz bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir. Ben memleketimin bütünlüğünü, lisan, din, ırk hiçbir biçimde kategorize etmeden ülkemin bütünlüğünü ve refahını görmek için çaba ediyorum. En yakın arkadaşımla yaptığım esprinin insanları kışkırtıcı bir halde yorumlanmasını kabul etmiyorum. Ben yıllardır tanınan bir beşerim. Şu ana kadar meslek hayatımda rastgele bir kümesi yahut insanı ayırt ya da kategorize etmedim. Şakalaşmanın rastgele bir kümeye yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür.”

Suç sürece kastı olmadığını söz eden kuşkulu, hakkındaki suçlamayı kabul etmedi.

ŞARKICI GÜLŞEN BAKIRKÖY CEZAEVİNDE

Konserinde imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği kelamlardan ötürü “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” kabahatinden hakkında başlatılan soruşturma kapsamında adliyeye çıkarılan müzikçi Gülşen, tutuklanarak Bakırköy Bayan Kapalı Cezaevi’ne getirildi.

Soruşturma kapsamında adliyeye getirilen Gülşen, sevk edildiği sulh ceza hakimliği tutuklanmasına hükmetmişti. Hakkında tutuklama kararı verilen müzikçi Gülşen, Bakırköy Bayan Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna getirildi. Cezaevi girişinde bekleyen akrabaları ve arkadaşları Gülşen’i alkışlarla cezaevine gönderdi.

ÖNDER’DEN GÜLŞEN AÇIKLAMASI

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, müzikçi Gülşen hakkında, konserinde imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği kelamlardan ötürü tüzel süreç başlatılacağını bildirdi.

ÖNDER’in toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Toplumu ifsat etmeyi kendisine görev edinmiş, sanatı (!) ile konuşulamayan bir şahsın İmam Hatip topluluğuyla ilgili hadsiz sözlerini, iftira ve hakaret içeren ithamlarını motamot kendine iade ediyoruz. Şahsın hezeyanlarına karşı türel süreç başlatıyoruz. Aziz milletimizin göz bebeği olan İmam Hatip okullarımızın mezun ve mensuplarının bu üzere şahısların nahoş propagandalarına ve ucuz yollu gündemde kalma emellerine materyal yapılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

“VİCDAN SAHİBİ TÜM AVUKATLARIMIZI ÜZERLERİNE DÜŞENİ YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Lideri Abdullah Ceylan, Gülşen’in ortaya çıkan skandal kelamları sonrası yaptığı açıklamada, “Her geçen gün kirlenmiş zihinleriyle İmam Hatip Okullarımız üzerinden gündem oluşturmaya çalışanların eforlarını karşılıksız bırakmayacağız.” dedi.

Abdullah Ceylan, “ÖNDER olarak bugün itibariyle okullarımıza ve çocuklarımıza yönelik her türlü mesnetsiz itham ve ahlaksız hallere karşı tüm tüzel süreçleri başlatıyoruz. Sırf mezun ve mensuplarımızı değil vicdan sahibi tüm avukatlarımızı üzerlerine düşeni yapmaya davet ediyoruz.” sözlerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA REAKSİYON YAĞDI!

Skandal kelamlara karşı sosyal medya adeta ayağa kalktı. #GülşenTutuklansın etiketi Twitter Türkiye’de kısa müddette birinci oldu. 

AK PARTİLİ HAMZA DAĞ: SOYTARILIĞI SANATÇI SANANLAR HADDİNİ BİLMELİ!

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ, toplumsal medya hesabından Gülşen’e “Ahlaksızlığı özgürlük, terbiyesizliği cüret, hakareti maharet sanan müzikçinin topluma fitne tohumu ekmek dışında hiçbir katkısı yok. Parasını verir LGBT bayrağı açtırırlar, parasını verir İmam Hatiplere saldırtırlar. Soytarılığı sanatçı sananlar haddini bilmeli!” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

AK GENÇLİK OLARAK LGBT’Lİ BU SAPKIN VE SAPIK BAYAN VE ZİHNİYETİYLE SONUNA KADAR GAYRET EDECEĞİZ

AK Parti Gençlik Kolları Lideri Eyüp Kadir İnan, “AK Gençlik olarak LGBT’li bu sapkın ve sapık bayan ve zihniyetiyle sonuna kadar uğraş edeceğiz. Bu pisliği kahkaha ve alkışlarıyla destekleyenler de bu alçaklığa ortak olmuştur. Yazıklar olsun” sözlerini kullanarak Gülşen’e reaksiyon gösterdi.

KAYNAK: AA