Nvidia yeni nesil RTX 4000 serisini erteleyebilir!

Nvidia, gelmesi beklenen RTX 4000 serisini Aralık ayına ertelemeye hazırlanıyor. Bu sadece bir sızıntı olsa da, mevcut nesil kartların piyasadaki aşırı arzı ve yaşam maliyetlerinin artması tutumlu tüketici harcamalarını tetikliyor. Böylece AMD’nin pazardaki rakibini bir veya iki ay daha geçebileceği konuşuluyor.

Endüstri kaynaklarına atıfta bulunan YouTube kanalı Moore’s Law is Dead‘e göre Nvidia, RTX 4000 (Ada Lovelace) kartlarının piyasaya çıkışını Kasım hatta Aralık ayına kadar ertelemeyi düşündüğünü aktardı. Anonim endüstri kaynaklarından gelen söylentilerde de bir erteleme olabileceğine dair işaretler söz konusu.

Nvidia ekran kartlında erteleme yoluna gidiyor

İlk gerçek söylenti geçen ay Nvidia’nın RTX 3080 12GB GPU’yu üretmeyeceğini duyduğumuzda gelmişti. Bu hareketin, düşen fiyatlar sayesinde şimdi biraz daha güçlü 12GB varyantla aynı maliyete sahip olan satılmamış RTX 3080 10GB kart fazlalığından kaynaklandığına inanılıyor. Nvidia, Lovelace gelmeden önce kalan RTX 3080 10GB GPU’ları değiştirmek istiyor ve bunu yapmanın en iyi yolu, daha az ünite bulunan 12GB’lık varyantı doğrudan ortadan kaldırmak.

Ayrıca, Asya’dan yakın tarihli bir rapora göre, Nvidia’nın daha kısıtlı tüketici harcamaları ışığında RTX 4000 serisi için daha düşük taleple karşı karşıya olduğunu, artan enflasyonun ve yakıt fiyatlarının yaşam maliyetini arttırdığını iddia etti. Şirket, yeni nesil tüketici kartları için Samsung‘dan TSMC‘ye geri dönerken, elinde kalan 5nm siparişlerini de ertelemek istiyor.

Bazı ekran kartı modellerinin fiyat tablosu

Diğer bir faktör de çökmekte olan kripto piyasasının eBay ve benzeri e-ticaret sitelerini ucuz eski madencilik kartlarıyla doldurması. Lovelace kartının yüksek bir prim taşıması bekleniyor ve fiyat bilincine sahip tüketiciler, kullanılmış bir Ampere kartı seçerek birkaç yüz dolar tasarruf etmeyi de tercih edebilirler.

Nvidia, Lovelace’i piyasaya sürmek için gerçekten Aralık ayına kadar beklerse, bu, AMD‘nin Radeon RX 7000 serisi kartlarının ilk önce çıkış yapması ve muhtemelen Ekim veya Kasım arasında geleceği anlamına da geliyor.