Pakistan ile ticarette yeni devir: Maksat 5 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif buluşmasında, esaslı tarih, dostluk ve kardeşlik bağlarıyla bağlı iki ülke bağlarının her istikametiyle daha da güçlendirilmesi, yeni düzeylere çıkarılması kararlılığı öne çıktı. Bu kapsamda da 5 milyar dolar olarak hedeflenen Türkiye ile Pakistan ortasındaki ticaret hacminin yakalanması için atılacak adımlar görüşmelerin en kıymetli başlığı oldu.

Türkiye ile Pakistan’ın ticaret hacmi birinci defa 1 milyar doların üzerine çıktı. Evvelki gün iki ülke ortasında imza altına alınan konuttan altyapıya kadar 7 mutabakatla ticaret hacminde yeni rekorların yakalanması hedefleniyor.

TURİZMDEN LOJİSTİĞE HER ALANDA İŞBİRLİĞİ

Erdoğan-Şerif buluşmasında, 5 milyar dolar ticaret gayesi kapsamında iş birliğin geliştirileceği yeni alanlar da masaya yatırıldı. Bu kapsamda, e-ticaret, turizm, eğitim, lojistik, sivil havacılık, bağlantı ve bilgi teknolojileri üzere hizmet dallarında iş birliği fırsatları pahalandırılacak. Bu kapsamda farklı bölümlerde ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi hedefleniyor.

YENİLENEBİLİR GÜÇTE TÜRKİYE DAYANAĞI

Rusya-Ukrayna savaşının akabinde değişen denklemde başta güvenlik ve güç olmak üzere birçok mevzuda Türkiye’nin kilit role sahip olduğu anlaşıldı. Bu durum, Türkiye’nin son devirde yaptığı diplomasi trafiğinde gücün öncelikli başlıklar ortasında olmasını sağladı. Erdoğan ile Şerif görüşmesinde de güç alanındaki iş birliğinin kıymetli olduğu vurgulandı. Şerif, bilhassa hidroelektrik üretiminde, yenilenebilir güç projelerinde Türkiye’nin takviyesini almaktan şad olacaklarını söz etmesi, bu alanda da yeni adımların işareti olarak değerlendirildi.

SAVUNMADA YENİ PROJELER

Bölgesel savunma ve güvenlik mevzularını da kapsamlı olarak ele alan iki önderin gündemindeki bir öteki başlık ise savunma sanayii alanında son periyotta geliştirilen iş birliğinin daha da ileriye taşınması oldu. MİLGEM Projesi kapsamında ortak korvet üretiminin bu manada değerli bir örnek olduğu lisana getirilirken, savunma endüstride yeni projelerin hayata geçirilmesi konusunda mutabık kalındı.