Reuters’a konuşan kaynaklar: Suudi Arabistan, 5 milyar doları Merkez Bankası’na yatırdı

Reuters’a konuşan bankacılık kaynaklar, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu’nun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) 5 milyar doları yatırdığını açıkladı.

Suudi Arabistan’dan gelen 5 milyar dolar ilk olarak kasım ayında gündeme gelmiş, 6 Mart tarihinde ise Suudi Arabistan Turizm Bakanı ve Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al Khateeb ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun katılımıyla imzalar atılmıştı.

Reuters’tan Nevzat Devranoğlu‘nun haberinde belirtilen detaylara göre Merkez Bankası’nın; Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Çin ve Güney Kore ile imzaladığı 28 milyar dolarlık swap anlaşmaları bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına göre 23-24 milyar doları halihazırda TCMB’nin hesaplarında.

Haberde Merkez Bankası’nın yakın zamanda yerel para birimlerinin kullanıldığı swap anlaşmaları yerine dolar ve Euro’nun kullanıldığı depo hesaplarına yöneldiğinin altı çizildi. 

6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından TCMB’nin rezervlerinin yaklaşık 10 milyar dolar azaldığına dikkat çekildi. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir