Rusya’dan AB büyükelçisine protesto notası

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin Rusya Büyükelçisi Markus Ederer’i bakanlığa çağırarak protesto notası verdi.

Rusya’nın Avrupa Kıtası’ndaki tek toprağı olan Kaliningrad bölgesinden, Rusya topraklarına demiryolu sınırı üzerinden gereç sevkiyatına Litvanya tarafından kısıtlama getirilmesinin akabinde Moskova’da diplomatik hareketlilik başladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulaması ve Litvanya’nın bu doğrultuda kısıtlama kararı almasıyla ilişkili olarak AB’nin Rusya Büyükelçisi Markus Ederer’i bakanlığa çağırdı.

Ederer, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda 1 buçuk saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşmenin akabinde Ederer’e protesto notası verildiğini duyuran bakanlık, “Avrupa Birliği temsilcisine, Kaliningrad bölgesi ve Rusya toprakları ortasındaki nakliye üzerinde tek taraflı Rusya aykırısı kısıtlamalar nedeniyle protesto notası verildi. AB’nin ilgili yasal ve siyasi yükümlülüklerini ihlal eden ve tansiyonu tırmandıran bu cins aksiyonların kabul edilemezliğine dikkat çekildi. Kaliningrad geçişinin olağan işleyişi için derhal rotasyon talep edildi. Aksi takdirde misilleme yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün, Litvanya’nın Moskova maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak protesto notası vermişti.