Salmonella bakterisi: İngiltere’de çikolata satışında kısıtlama

İngiltere’deki birtakım marketler bakteri kuşkusu olmayan Ferrero çikolatalarının satışlarına devam ederken kimileri ise önlem maksadıyla tüm Ferrero çikolatalarını satıştan kaldırdı. Yetkililer, yeni eserlerin ne vakit piyasaya sürüleceğini şimdi bilmediklerini söyledi.

“NİSAN AYINDA ESERLERİN KATİYEN SATILMAMASI GEREKTİĞİ SÖYLENDİ”

İngiltere’nin Başşehri Londra’da bulunan Robin Food Marketinin Müdürü Cansu Özdemir, Ferrero çikolata fabrikasının yetkililerinden alınan birinci ihtarların eserlerin tüketilmemesi üzerine sadece “tavsiye” niteliğinde olduğunu söylerken, kısa bir müddet sonra Besin Standartları Ajansı’ndan (FSA), “ürünlerin katiyetle satılmaması” gerektiği hakkında ikaz aldıklarını söyledi. Özdemir yaptığı açıklamada, “Bizim için süreç Nisan ayında başladı. Firmadan yapılan bir ihtarla mevzuyu öğrendik. İhtarda, ‘Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikamızda üretilen sürpriz yumurta eserinde salmonella bakterisi kuşkusu mevcut. Fabrikamızdan çıkan eserler test yapılarak piyasaya sürülüyor olsa da birtakım kuşkulu olaylar olduğu için bu eserlerin tüketilmesini tavsiye etmiyoruz’ halinde sözler yer aldı. Birinci olarak bu büsbütün tavsiye niteliğindeydi. Lakin 1 gün sonra firma, Belçika’daki fabrikamızdan çıkan sürpriz yumurtalar bu kategoriye giriyor diye bir ihtar daha yayınladı. Bu eserlerin tüketilmemesi ve elinde bulunduranların iade etmesi istendi. Daha sonra 8 Nisan’da FSA’dan aldığımız ihtarda ise eserlerin katiyetle satılmaması ve tüketilmemesi gerektiği söylendi” dedi.

“GÜVENLİ OLDUĞUNDAN EMİN OLUNCAYA KADAR TÜM FERRERO ESERLERİNİ KALDIRDIK”

Yetkililerin Ferrero eserlerinin geri çekilmesi davetiyle birlikte markaya ilişkin tüm çikolataların satıştan kaldırmaya karar verdiklerini söyleyen Özdemir, “Haberleri birinci duyduğumuz anda süreksiz olarak stoktan çektiğimiz eserleri daha sonra FSA’dan gelen ihtarla büsbütün kaldırdık. Yalnızca bakteri kuşkusu olan eserlerle hudutlu kalmayarak, süreci gözlemleyip Ferrero eserlerinin güvenliğinden emin oluncaya kadar tüm eserleri bekletmek istedik” halinde konuştu.

“ELİMİZDEKİ STOKU İMHA ETTİK”

Belçika’daki Arlon fabrikasında üretilen eserlerin imha edildiğini söyleyen Özdemir, Londra’da Belediyesinin de bu etapta yardım ettiğini belirtti. Özdemir, satıştan kaldırmaya karar verdikleri eserlerin Ferrero’ya geri iade edildiğini söyledi. Ferrero yetkililerinin Londra’daki marketlerden sürpriz yumurta eserlerini market satış fiyatlarından satın alarak topladıklarını söyleyen Özdemir, birtakım zincir marketlerde ise öbür Ferrero çikolataları için özel satış stantları kurulduğunu belirtti.

“HENÜZ PİYASAYA SÜRÜLEN ESER YOK”

Özdemir, “Fabrika bakteri kuşkusu oluştuktan sonra kapatıldı. Haziran ayında tekrar açılmasına müsaade verilmesinin akabinde şimdilerde ise üretime geçtiklerini duyduk. Lakin bunun daha sıkı kontrollü olacağına inanıyorum. Öte yandan şu anda piyasaya sürülen eser yok” biçiminde konuştu.

Özdemir, olayların İngiltere’de ve Avrupa’da ağır olarak çikolata satılan devirlerden biri olan Paskalya Bayramında gerçekleşmesinin talihsizlik olduğunu belirterek, “Çünkü Paskalya Bayramı yumurta halindeki çikolatalarla kutlandığı için herkeste bir telaş oldu” dedi. Paskalya Bayramı devrinde satışların etkilendiğini söyleyen Özdemir, kendi marketinde diğer çikolataların satışını ön plana çıkardıklarını belirtti.

İNGİLTERE’DE TOPLAM 101 HADİSE KAYDEDİLDİ

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından Mayıs ayında yayınlanan son bildiride, İngiltere’de salmonella bakterisiyle ilişkili 101 hadise olduğu ve hadiselerin çoğunluğunun 5 yaşın altındaki çocuklardan oluştuğunu belirtmişti. UKHSA, salmonella bakterisinin belirtileri ortasında mide bulantısı, ishal, kusma, karın krampları, yüksek ateş, yorgun hissetme ve titreme üzere belirtilerin olduğunu duyurmuştu.

UKHSA, salmonella bakterisi telaşları nedeniyle insanlara kendini muhafazaları için bol sıvı tüketmelerini tavsiye etti. Salmonellanın beşerler ortasında bulaşıcı olabileceğini belirten UKHSA, bu nedenle enfekte olunması durumunda güzel hijyen uygulamanın değerli olduğunu vurguladı. Salmonella bakterisinin belirtilerinin bilhassa bağışıklık sistemi gelişmemiş küçük çocuklarda daha şiddetli olabileceğini aktaran UKHSA, “Salmonella bakterisi beşerden beşere yayılabilir, bu nedenle etkilenen herkes ellerini yeterlice yıkamak ve semptomları varsa, mümkünse oburlarının yiyeceklerine dokunmaktan kaçınmak üzere hijyen kurallarına uymalıdır” tabirlerine yer verdi.

Gıda Standartları Ajansı ve Ferrero çikolata fabrikası, bu eserlerin her bir versiyonunun potansiyel bir tehdit olmadığına dikkat etmenin değerli olduğunu belirtirken, risk oluşturan eserlerin 11 Temmuz ve 7 Ekim 2022 son kullanma tarihleri ortasında olduğunu belirtmişti.

ÜRETİM SÜREKSİZ OLARAK DURDURULMUŞTU

Ferrero çikolata fabrikasının Belçika’nın Arlon kentinde bulunan üretim tesislerinde salmonella bakterisine rastlanması nedeniyle Belçika Besin ve Tüketici Eser Güvenliği Kurumu (FAVV), fabrikanın üretim ruhsatını süreksiz olarak iptal etmişti. Besin Standartları Ajansı (FSA), çikolataları toplatma kararının önleyici bir önlem olduğunu açıkladıktan sonra eserler, İngiltere, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda ve Lüksemburg’da Paskalya bayramından çabucak evvel geri çekilmişti.