Short’çular Bu Altcoin’i Hedef Aldı! “O Rakamlar Bekleniyor”

Ethereum fiyatı, önemli bir direnç seviyesinden reddedildi. Bu gelişme, lider altcoin için trendin tersine çevirmesine ve istikrarlı bir destek seviyesine geri dönmesine yol açıyor. Bu esnada, short’çular Ethereum’da pozisyon almak için acele ediyor. Analist Akash Girimath, bu ortam yatırımcıların dikkatli olması gereken seviyeleri belirledi.

Merge testnet lansmanından sonra short’çular Ethereum’u hedef aldı

Merge, 8 Haziran’da bir haber satış esnasında başladı. Böylece, Ethereum fiyatının önümüzdeki on gün içinde %52 düşmesine neden oldu. O zamandan beri geliştiriciler, Merge’ü yayınlamak için yoğun çaba sarf ediyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 30 Haziran itibariyle Merge, Ropsten ve Sepolia testnet’lerde uygulandı. Ethereum’da ekip lideri Péter Szilágyi bugün erken saatlerde Geth v1.19.20’nin yayınlandığını duyurdu.

Bu tür büyük yükseltmelerin çoğu, kripto ekosisteminde haber satış türü bir olay olmuştur. Örneğin, 18 Aralık’ta CME Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi, 2015-2017 Bitcoin boğa döngüsünün sonunu işaret etti. Bakkt borsasının 25 Kasım 2019’da piyasaya sürülmesi, Bitcoin fiyatında da büyük bir çöküşü tetikledi.

Ethereum için en son örnek, London hard forkunun piyasaya sürülmesi ve en popüler EIP-1559 yükseltmesi, ETH fiyatını %25 artırdı. Ancak daha sonra %33 değer kaybetti. ETH Merge sayısız kez ertelenmiş olsa da, mevcut piyasa koşulları, bunun Ethereum fiyatının durumuna yardımcı olmayacağını gösteriyor.

Lider altcoin tekrar üç haneli bölgeye giriş yaptı

Ethereum fiyatı 18 Haziran ile 26 Haziran arasında %45 artarak 880 dolar dip seviyesinden 1.280 dolar zirvesine ulaştı. Bu toparlanma etkileyici olsa da, ETH daha sonra art arda dört gün boyunca 200 haftalık SMA ile 1.200 dolarda karşılaştı. Bununla birlikte, bu seviyenin üzerinde bir hareketi sürdüremedi.

Dördüncü günde, Ethereum fiyatı bu önemli seviyenin altına düştü. Böylece alıcıların zayıf olduğunu gösterdi. O zamandan beri ETH %12 değer kaybetti. Şu anda 1.000 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Bu direnç, 2021’in başlarında Ethereum’u kısa sürede dört katına çıkaran önemli bir basamaktı. Son 19 Haziran çöküşü sırasında bu seviyenin kırılmasına rağmen, alıcılar ETH’yi bunun üzerinde üç günlük bir mum kapanışı üretmeye zorluyor.

Bu nedenle, bu direncin kırılması büyük bir burun akıntısına hazırlık olarak yorumlanmaktadır. Altcoin fiyatı için bu düşüş görünümünü destekleyen, 658 dolara kadar uzanan Adil Değer Boşluğu (FVG) var. 658 dolar ile 1.049 dolar arasındaki bu fiyat verimsizliği, ETH fiyatının bir yönde hızlı bir şekilde hareket etmesiyle oluştu. Bu da fiyat ve işlem hacminde bir boşluk bırakıyor. Sonuç olarak, 1.049 dolarlık destek seviyesi bozulursa, analistler %35’lik bir çöküş bekliyor.

Borsalarda tutulan ETH, Nisan 2022’den bu yana 14.86 milyondan 16.54 milyona büyük bir yükseliş trendinde. Merkezi borsalarda tutulan ETH’deki bu %11’lik artış, satış tarafında bir baskı görevi görüyor.

Bu yatırımcılar, ani bir çöküş sırasında hisselerini panikle satarak daha fazla aşağı yönlü baskıyı tetikliyor. Bu nedenle, altcoin yatırımcıları kaldıraç işlemlerde veya dipten satın almaya çalışırken dikkatli olmalı.

Ethereum fiyatının olumsuz durumuna ek bir kanıt, borsalara 1,24 milyon ETH gönderildiğini gösteren borsa net pozisyon değişim endeksidir. Bu giriş, iki şekilde yorumlanıyor. Birincisi piyasa katılımcıların varlıklarını borçlanmaları için teminat olarak kullanması. İkinci satmaya hevesli olmaları.

Her iki durumda da, satış baskısındaki ani artış, Ethereum için yakında çirkin bir hal alabilir.

Ethereum fiyatı teknik açıdan son derece kötü görünüyor

Bununla birlikte, özellikle Bitcoin’in yardımı olmadan yalnızca ETH’de %35’lik bir çöküşün gerçekleşmesi pek olası görünmüyor. Ayrıca BTC fiyatı, en azından 18.000 dolar destek seviyesi ihlal edilene kadar başka bir çöküşü tetiklemeye yakın değil.

Böylece yatırımcılar rahat bir nefes alabilir ve Bitcoin’in sıçramayı başaracağını umabilir. Düşüş görünümü denizi arasında bir yükseliş güncellemesi, 100 ila 100.000 ETH arasında tutan Ethereum köpekbalıkları ve balinalarının Mart 2022’den bu yana biriktiğidir. Bu alıcıların çantalarına ETH arzının toplam %1,03’ü eklendi ve bu yatırımcıların yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Teknik görünüm

Ethereum‘un 1.049 dolar destek seviyesinden sıçraması ve 200 haftalık SMA’nın üzerinde 1.200 dolarda üç günlük bir mum çubuğu üretmesi durumunda, yukarıda açıklanan düşüş tezini geçersiz kılacaktır.

Bununla birlikte, değişimden sonra ETH’nin yükselmesi ve 2017’nin zirvesi 1.463 doları yeniden test etmesi gerekiyor. Güçlü boğa hareketlerinde, Ethereum bu ralliyi 1.726 dolarlık direnç seviyesini yeniden test etmek için uzatıyor.