Sıcakların tetiklediği hastalıklara dikkat !

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim, sıcak havanın tetiklediği hastalıklara ait açıklamalarda bulundu.

Yıldırım bahis ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Yaz devrinde artan sıcaklıklar bir çok önemli hastalıkları da tetikleyebiliyor.Fazla sıcaklıklara alışık olmayan bedenlerimiz fazlaca maruz kaldığında önemli problemler oluşturabiliyor. Sıcaklık artışı ile birlikte terleme ve cildimizden sıvı kaybı oluşuyor.Buda ani tansiyon düşmelerine kalbe giden kan akımının azalmasına ve kalp krizi riski üzere hayatı tehdit edecek hastalıklara neden olabiliyor.

Sıcak maruziyeti arttıkça öncelikle yorgunluk, bitkinlik üzere…sıcak çarpması belirtileri görülür terleme ve sıvı kaybı yerine konmadığı takdirde sıcak krampları ve ani bayılmalar görülebilir. Terleme ve sıvı kaybı başladığında yerine koymak en kıymetli müdafaa önlemidir. Sıcaklıklara maruziyetin birinci vakitlerinde tehlikeli belirtiler daha fazla görülmektedir.Zaman içerisinde sıcak maruziyet yeniden bedenimizin adaptasyon sistemleri devreye girmesiyle birlikte biraz daha azalmaktadır.

Sıcaklıkla bir arada damarlarda genişleme terleme su ve tuz kaybı meydana geliyor, sıcaklık maruziyeti ve terleme devam ettiği surece bir mühlet sonunda damar içerisindeki kan ölçüsü yoğunlaşıyor ve bunun sonucu kıymetli organlara giden kan ölçüsünde azalmaya ve sonunda kalp krizi, felç, bayılma üzere mevte kadar gidebilecek belirtilere neden olabiliyor.Yaz periyotlarında bilhassa yaşlı hastalar tansiyon düşürücü,idrar söktürücü ve kalp suratını etkileyen ilaç kullanan hastalar sıcaklıklara daha fazla dikkat etmelidir.

Yine sıcaklıkla birlikte en kıymetli hastalıklardan bir tanesi ultraviyole ışınlarına maruz kalma sonucunda güneşten saklanamayan beden bölgelerimizi bilhassa yüz bölgesinde cilt kanseri riskinin artmasıdır.Özellikle güneş ışınlarının ağır geldiği öğlen saatlerinde korunmasız uzun mühlet maruziyet sonucunda akut ciltte görülen yanıklar ve kızarıklar ve uzun periyotta de cilt kanseri görülebiliyor. Bundan korunmak için güneşten saklayan kıyafetler cildi koruyan kremler kullanılabilir.

Yine sıcaklıkla birlikte çok terleyen bölgelerde mantar enfeksiyonlarında besbelli artışlar görülebiliyor.Terleme bölgelerinde Mantar enfeksiyonunu azaltmak için o bölgelere daha uygun bir kıyafet seçilebilir. Pamuklu terlemeyi hemen alan ve kuruması süratli olan kıyafetler tercih edilebilir.

Öte yandan artan sıcaklıklar migren hastaları için de atakları arttıran bir faktör olabilir. Isı ve nem artışının ve baş ve yüz bölgesine sıcak maruziyetinin migren atak sıklığını bariz derecede artırdığı gösterilmiştir. Bu hastaların bilhassa sıvı kaybına ve sıcak havalara daha dikkat etmeleri kendileri için daha uygundur”