Sümela Manastırı’nda onarım çalışmalarının bitişine 1 ay kaldı

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’nda devam eden onarım çalışmaları sona yaklaştı.

2 yıl süren koronavirüs periyodunun akabinde en ağır günlerini yaşayan manastırda, 1 aylık onarım çalışmalarının kaldığı öğrenildi.

Restorasyon çalışmalarının Ortodoks Hristiyanlarca ‘Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü’ olarak kutsal kabul edilen 15 Ağustos tarihindeki ayin günü öncesinde tamamlanacağı belirtildi.

22 Eylül 2015 tarihinde onarım çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nda kaya güçlendirme ve onarım çalışmaları Şubat 2016’da başlamıştı.

10 bin tonluk kaya 16 metrelik demir ile birleştirilip sabitlendi

İHA’nın haberine nazaran; 24 endüstriyel dağcı ve 5 mühendisin bulunduğun grup ile başlayan onarım çalışmalarında, çelik halat çekme ve sabitlendirme çalışmaları yapılırken, büyük boyutlardaki kaya kesimlerinin stabilizasyonunun sağlanması ve sabitlenmesi gerçekleştirildi. Onarım çalışmalarında en uygun ve uzun periyodik güvenlik düzeyine ulaştırılması için kaya tutucu bariyerler inşa edilerek manastır için büyük tehlike oluşturan 10 bin tonluk kaya 16 metrelik demir ile birleştirilip sabitlendi.

Bir daha ziyaretçilere kapanmayacak

Sümela’da devam eden çalışmalar nedeniyle geçen yılın kasım ayından itibaren tekrar ziyarete kapatılırken, 1 Mayıs 2022 günü açılarak ziyaretçi kabul etmeye başlamıştı. Bugünlerde ağır ziyaretçi akınına uğrayan Sümela Manastırı, 1 ay sonra onarım çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte bir daha ziyaretçilere kapanmayacak.

Her gün saat 08.00-19.00 saatleri ortasında ziyaretçilere açık olan Sümela Manastırı’na Arap turistler de ilgi gösterirken, bu yılki turizm döneminde ziyaretçi sayısında değerli oranda artış yaşanması bekleniyor.