Telefon kullanımı arttıkça ebeveynlerin hudut ve gerilimi de artıyor

Bir araştırmaya nazaran akıllı telefonlarında çok fazla vakit harcayan anne ve babaların makûs ebeveyn olma olasılıkları daha yüksek.

Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nde yapılan araştırma, gerilimli bir aile ortamı olanların çoklukla rahatlamak için toplumsal medyaya yöneldiğini, lakin bu durumun onların daha fazla sonlanıp bağırmalarına neden olacağını buldu.

Daily Mail’de yayınlanan habere nazaran, araştırmada, beş ila on dokuz yaşları ortasında en az iki çocuğu olan 549 yetişkine dijital medya kullanımı, ruh sıhhati ve ebeveynlik uygulamaları hakkında sorular soruldu.

KISIR DÖNGÜ OLUŞUYOR

Sonuçlar, ebeveynlerin aileleriyle vakit geçirmemek için toplumsal medyayı giderek daha fazla kullandıklarını ve böylelikle ebeveynliklerinin daha da kötüleştiğini ortaya koydu.

Böylece daha yüksek seviyede gerilime sahip ebeveynlerin rahatlamak için aygıtlarına yönelmesi ve gerilim seviyelerinin bununla birlikte tekrar artmasına sebep olan bir kısır döngü yaratıldı.

Bununla birlikte, tüm ebeveynlerin toplumsal medya kullanımı olumsuz değildi ve araştırmacılar, toplumsal medyanın arkadaşlıkları sürdürerek korku ve depresyonu azaltabileceğini de buldu.

Araştırmanın başındaki isim Jasmine Zhang, Computers in Human Behaviour mecmuasına, “Aile medyası ortamı büyümeye ve daha besbelli hale gelmeye devam ediyor.”

“İleriye dönük olarak, dijital medyanın nüanslarını göz önünde bulundurmak değerlidir, zira kimi davranışlar sıhhatle, başkaları ise kahırla ilişkilidir” dedi.