Thodex davası: ‘Zararımız MASAK raporunda gösterilenden fazla’

Thodex üzerinden binlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle ortalarında firari Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 21 sanığın toplamda 40 bin 564’er yıla kadar mahpus ile cezalandırılması istemiyle yargılandığı davada müştekiler ziyanlarının MASAK raporunda gösterilenden daha fazla olduğunu söyledi.

Binlerce kişiyi dolandırdığı sav edilen ve yurt dışında firari olan Faruk Fatih Özer tarafından kurulan kripto para borsası Thodex hakkında, 21 sanığın ‘Suç İşlemek Emeliyle Örgüt Kurma ve Yönetme, Örgüte Üye Olma, Bilişim Sistemleri Banka yahut Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık, Tacir yahut Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı ve Hatadan Kaynaklanan Mal Varlığı Bedellerini Aklama’ cürümlerinden toplamda 40 bin 564’er yıla kadar mahpus ile cezalandırılmaları istemiyle yargılandığı davaya devam edildi.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar katıldı. Duruşmada müştekiler ile taraf avukatları da hazır bulundu.

“İLK ŞİKAYETÇİ OLAN BENİM”

Duruşmada söz veren müşteki Ahmet S., “30 bin dolar ve 200 bin lira kaybım var. Toplumsal medyadan yazmaya başladım. Birinci şikayetçi olan kişi benim. Tam bu badireler başlamadan evvel Faruk’un Instagram hesabında çok lüks fotoları ve çok para harcadığını fark etmiştim. Olaydan çabucak evvel bunları sildi” dedi.

“ZARARIM MASAK RAPORUNDA GÖSTERİLENDEN FAZLA”

Zararının MASAK raporunda gösterilenden daha fazla olduğunu söyleyen müşteki Seyithan A., “20 bin dolar yatırdım. MASAK raporunda 144 bin TL gösterilmiş fakat ziyanım daha fazla. Hukuk ofisinden arandım. 48 bin TL teklif ettiler. Kabul etmedim” sözlerini kullandı.

Söz alan müşteki İlnut A. da “Şikayetimin sonuna kadar ardındayım. MASAK raporuna nazaran 745 bin TL ziyanım var. Fakat gerçekteki ziyanım daha fazla” formunda konuştu.

“BENİM ZİYANIMI KİM ÖDEYECEK?”

Sanık avukatları tarafından kendilerine ziyanların karşılanması için teklif yapıldığını kaydeden müşteki Demet A., “1 milyon 300 lira ziyanım var. Sanık avukatları çok komik fiyatlar teklif ediyor” dedi.

Müşteki Hasret K. da 165 bin TL ziyanı olduğunu tabir ederek, “Faruk Fatih Özer’in babası birkaç tane avukat tutmuş. Bu kadar avukatı hangi parayla tutmuş çok merak ediyorum. Benim bir tane bile avukata verecek param yok. Benim ziyanımı kim ödeyecek? Biraz vicdanları varsa benim paramı öderler dedi. Ünlülerden de şikayetçiyim” diye konuştu.

“KOMİK PARALAR TEKLİF EDİLİP VAZGEÇMEMİZ İSTENİYOR”

Müşteki Bilal T., “506 bin 158 TL ziyanım var. Otomobil kampanyası yaptılar. Ünlüler bu kampanyaya dahil edildi. O günlerde düzenek kuruldu. Çok sayıda insan bu formda sisteme dahil edildi. Daha fazla para gasp edebilmek için daha fazla insan dahil ettiler bu halde. Kampanyanın hazırlanmasında emeği geçen, reklamlarda oynayan tüm ünlülerden de şikayetçiyim. İntihar eden arkadaşlarımız oldu. Telefonla aranıp, çok komik paralar teklif edip davadan vazgeçmemiz isteniyor. Kimse beni aramasın. Kalp kırarım” dedi.

BABASI TANIKLIK YAPMAKTAN ÇEKİLDİ

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ile sanıklar Serap ve İtimat Özer’in babası Zülküf Özer de duruşmada şahit olarak hazır bulundu. Zülküf Özer, “Bir yıldan fazladır ruhsal olarak ve sağlığımla ilgili sorun yaşıyorum. Sıhhatim el vermiyor. Tanıklık yapmaktan çekilmek istiyorum” dedi.

TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Mahkeme heyeti, firari Faruk Fatih Özer’in ağabeyi İnanç Özer ve kardeşi Serap Özer’in de ortalarında bulunduğu 6 tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme, sanık Faruk Fatih Özer hakkındaki kırmızı bülten kararının devamına karar vererek, dava belgesinin Uzlaştırma Bürosu’na gönderilmesi talebini hatanın uzlaştırma kapsamı içerisinde kalmadığı gerekçesiyle reddetti. Duruşma ertelendi.