Türkiye’nin birinci insansız helikopteri Alpin bu yıl alana çıkacak

Alpin’in üretici firması olan Titra Teknoloji Genel Müdürü Davut Yılmaz, Anadolu Ajansının Küresel Bağlantı Ortağı olduğu ATO Congresium’daki SEDEC etkinliğinde, Alpin insansız helikopter projesine ait açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, beşerli bir helikopterde kendileri için gerekli olmayan kısımları çıkardıklarını, yazılım ve sistemlerini ekleyerek aracı insansıza çevirdiklerini söyledi.

“Yerlilik hissesi çok daha artan bir Alpin var”

Bu dönüşümü daha stratejik hale getirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Yılmaz, daha büyük ya da daha küçük helikopterleri de dönüştürme imkanına sahip olduklarını tabir etti. Yılmaz, “Bir helikopteri sıfırdan yapmaktan çok daha süratli, verimli ve maliyet faal bir tahlil. Bu gereksinimle yola çıktık. Yerlilik oranını neredeyse her gün artırarak bugünlere geldik. Menzilini, taşıma kapasitesini, yararlı yük opsiyonlarını artırdık. Her geçen gün çok daha güçlenen, yerlilik hissesi çok daha artan bir Alpin var.” dedi.

Yılmaz, öncelikli kullanım gayelerinin askeri yahut sivil lojistik olduğunu belirterek, Alpin’i keşif, gözetleme, istihbari hedeflerle da kullanmayı planladıklarını bildirdi.

Askerin yükünü taşıyacak

Alpin’in geçen yıl yaşanan orman yangınlarında Manavgat ve Çanakkale’de uçuşlar gerçekleştirdiğini aktaran Yılmaz, “Bu sivil bir misyondu. Bu sene askeri vazifeler için hazırlıyoruz. Çok yakında askeri manada bir planlamamız var, sürecimiz başlayacak. Doğu bölgesinde askeri nakliye, lojistik manasında bir misyona başlayacağız üzere görünüyor. Envantere girmesi bize bağlı bir maksat değil. Zira bu işin farklı paydaşları var. O yüzden takvim vermem mümkün değil. Gayemiz bu yıl içerisinde envantere girmesi. Paydaşlar, Savunma Sanayii Başkanlığımız ve ilgili kuvvet ünitelerimizin takvimi ve oluru doğrultusunda olacaktır.” diye konuştu.

“2023’te birçok ülkede görülecek”

Yılmaz, iki Avrupa ve NATO ülkesinden testler ve ihalelerine katılmak için davet aldıklarını, ağustos ayında demo uçuşlarına başlayacaklarını bildirdi.

Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden de çok önemli talep olduğunu tabir eden Yılmaz, bilhassa önümüzdeki yıl Alpin’i dünyanın birçok noktasında görmenin mümkün olacağını söyledi.

Yılmaz, Alpin’i sürü biçiminde kullanmayı düşünmediklerine, fakat sürü sistemini Alpin’le entegre formda değerlendirmeyi planladıklarına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Füze, roket üzere sistemleri entegre etmeyi düşünüyoruz”

“Üzerinde çalıştığımız belirli başlı mevzular, öteki projeler var İHA’larla ilgili. Bunların temelinde de sürü sistemleri var. Bunları Alpin’e entegre edip kullanmayı planlıyoruz.

Askeri ve sivil lojistik önceliğinin ötesinde, taşıma kapasitesi çok yüksek olduğu için bilhassa bir grup füze, roket üzere sistemleri entegre etmeyi ve kullanmayı hedefliyoruz. Alpin tarafında bu da ikinci önceliğimiz. Bunun farklı varyasyonları da olacaktır. Yalnızca silah, mühimmat üzere sistemler değil, faklı taşıma opsiyonları, sistemleri, yararlı yükler olacaktır. Gerek bir grup ağır yüklü sensörlerin olduğu kompleks sistemler gerekse istihbari sistemler, sivil maksatlı başka sistemler olacak. Bunların birçoklarını planladık, kimilerinin testini de yaptık. 2023’te Alpin’in çok farklı işler yaptığını göreceksiniz.”


“2023’te silah kuşanacak”

AA’nın haberine nazaran Yılmaz, Alpin’in bulut altı uçabildiği için aşikâr hususlarda sabit kanatlı İHA’lara nazaran avantajları bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Alpin’in taşıma kapasitesinin yüksek olmasını kullanmak istiyoruz. Klasik makineli tüfek üzere silahları entegre etmeyi düşünmüyoruz. Oradaki yaklaşımımız biraz daha farklı. Tahminen farklı tipte ağır silahları entegre etmeyi düşünebiliriz lakin silah tarafında önceliğimiz füze yahut roket üzere silahlar. 2023 yılı içinde gerçekleşecek. Bu yıl ki önceliğimiz askeri lojistik. Bunu yaparsak bu işi yapan dünyadaki birinci şirket olacağız, ordumuz da birinci ordu olacak.”