Uzmanından okul öncesi ailelere ‘iletişim’ uyarısı

Yüz yüze eğitimin başlamasına kısa bir mühlet kalırken, anne ve babasının ıstırabını, telaşını hisseden çocuğun okulda ahenk sorunu yaşayabileceğini kaydeden Psikolog Hale Parıltı Cömertoğlu Latifeler, ailelere kıymetli ihtarlarda bulundu.

Okul öncesinde en kıymetli mevzunun anne, baba ve çocuk ortasında kurulan bağlantı olduğuna dikkat çeken Latifeler, sağlıklı bağlantı, sağlıklı münasebet sağlıklı bağlamla kurulmuşsa çocuğun kişiselleşmesinin ailesinden ayrılmasını daha da kolaylaştıracağını söyledi. Ailelerin çocukları ile kurduğu irtibatın okuldaki ahenk sürecini direkt etkileyen en değerli öge olduğuna vurgu yapan Latifeler, ”Okul öncesi için kıymetli olan kısım anne, baba ve çocuk ortasında sağlıklı bağlantı kurulup kurulmadığıdır. Sağlıklı irtibat, sağlıklı alaka sağlıklı bağlamla kurulmuşsa çocuğun kişiselleşmesi, anneden ya da babadan ayrılması daha kolay olacaktır. Şayet okula başladığınızda oryantasyon süreci başladı, okul başladı, ayrılmakta zahmet çekiyor ve zorlanıyor, daima ağlıyor ya da anneden ayrılmak istemiyor üzere yansılar görüyorsanız burada biz şunu düşünüyoruz; sağlıklı bir bağlanma ya da kişiselleşme gerçekleşmemiş olabilir. Bu durumlarda ekseriyetle üstüne gitmemek, çocuğu zorlamamak, haydi içeri geç, arkadaşlarınla oyna, bak okula geldik üzere durumlar kelam konusu olmasa daha sağlıklı olacak. Daha çok şunlara dikkat edebiliriz; çocuğa öncelikle oryantasyon sürecinde eşlik gerekiyor. Anne ya da babadan hangisi ile daha çok vakit geçiriyorsa onun gitmesi ebeveyn olarak daha uygun olacaktır. Okul periyodu başladığında beraberinde bir yahut iki hafta ne kadar bir mühlet ise bu mühlet içerisinde çocuğa eşlik etmenizi tavsiye ediyoruz” dedi. 

“ORYANTASYON MÜHLETİNİ ÇOCUKLAR BELİRLİYOR” 

Ailelerin telaşlı davranmaması gerektiğini tabir eden Latifeler, ”Israr etmek tahlil değil. Daha çok eşlik etmek, hislerine ortak olabilmek, bu hisleri paylaşabilmek, anlatabilmesini sağlamak bunlar çok değerli ögelerdir. En temel öge inanç ögesidir ve çocuklarda faal olan bir kriterdir. Bu kritere baktığımız vakit çocuğun okula, öğretmene itimat duyması, anneden ayrıldıktan sonra annenin geri gelip onu alacağına dair inanç duyması çok değerlidir. Oryantasyon sürecinde öğretmenle vakit geçirmek, öğretmene inanç duymak yapabileceğimiz birinci tedbirdir. İkinci tedbir ise oryantasyon sürecinden evvel okulla ilgili olarak şu bilgileri verebiliriz; ‘Biliyor musun çok hoş bir okul senin için tercih ettiğimiz okul, öğretmenin çok cana yakın ve muteber biri, bana öğretmenin aracılığıyla istediğin vakit ulaşabilirsin’ halinde telkinler çocukları rahatlatacaktır” sözlerini kullandı. 

“VERİLEN KELAMLARIN TUTULMASI İNANÇ AŞILAYACAKTIR” 

Çocuklara verilen kelamların yerine getirilmesinin ahenk sürecindeki ehemmiyetine değinen Latifeler, ”Çocuğu kelam verdiğiniz saatte bırakıp kelam verdiğiniz saatte almanız itimat verecektir. Verdiğiniz kelamları yerine getirmek çok kıymetli ve sürece eşlik etmek, hisleri paylaşmak, anlayabilmek kıymetli. Bunlara dikkat ettikten sonrasında her çocuk kendi oryantasyon sürecini kendisi oluşturacaktır. Ebeveynler ne kadar çok sakin olursa, ne kadar çok o sakinliği çocuğa verebilirse o da o kadar sakin olacaktır. Şayet hala zorlayıcı durumlar devam ediyorsa, ağlamalar, ayrılamamalar, itimat duygusu ile ilgili sorunlar iki haftayı aşkın müddettir devam ediyorsa burada çocuğu okula zorlamak yerine daha çok bir uzman dayanağı daha âlâ olacaktır” diye konuştu.