Yalıtımsız binalarda kayıp 50 milyar TL

 

Tasarruf bilinci var

Türkiye’deki toplam doğal gaz talebinin yüzde 28’inin konutlarda ısınma maksatlı kullanıldığını ifade eden Bakan Dönmez, “Ancak konutlarımızın yaklaşık yarısı ne yazık ki yalıtımsız. Bu durum daha fazla enerji harcayarak evlerimizi ısıtmamıza neden oluyor ki bu da kaynak israfı demek. Eğer bütün binalarımız yalıtımlı olsaydı toplamda 4 milyar metreküp doğal gaz tasarruf etmiş olacaktık. Bu toplamda 50 milyar liralık bir tasarrufa denk geliyor” dedi.

Dönmez, 26 şehirde 3 bin kişiyle yüzyüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen ankete göre, Enerji Verimliliği Davranış Endeksi’nin 200 üzerinden 148.5 puan olduğunu belirterek, “Bu değer, enerji verimliliği konusundaki davranış boyutumuzun orta – alt seviyede olduğunu gösteriyor. Toplum olarak enerji verimliliğini biliyoruz, bu konudaki farkındalığımız yüksek, ancak bunu pratiğe dökmekte o denli başarılı değiliz” dedi.

Bakan Dönmez, toplantıda, Arçelik, TÜPRAŞ, Tatmetal, Palmet Group ve İskenderun Demirçelik’e enerji verimliliği ödüllerini verdi.