Yayıncılık dalına ithalat darbesi

Hurda kağıt fiyatlarının düşmesi için ithalatın önü açılınca, zar güç ayakta durmaya çalışan yayınevleri ve gazeteler büyük darbe yedi.

Döviz kurlarındaki artışla birlikte rekor kıran kağıt fiyatları basın bölümünde derin bir krize neden olurken, hurda kağıt fiyatlarının baskı altına alınması da yayıncıların gelir kaybına uğramasına neden oluyor. TÜİK bilgilerine nazaran, 2021 yılında fiyatı en çok artan eser yüzde 168 ile kağıt olurken, bu durum yayıncıları büyük bir baskı altına aldı. Artan hurda kağıt ithalatı yurtiçinde basın dalının kıymetli gelir kalemleri ortasında yer alan hurda kağıt fiyatlarının gerilemesine neden oldu.  İthal hurda kağıtla piyasada fiyatların düşürülmesi, maliyet baskısı altında faaliyetlerine devam etmekte zorlanan küçükten büyüğe çok sayıda işletmeyi zora soktu. Hurda kağıtların kıymetli bir gelir kalemi olduğu yayınevleri ve gazeteler değerliye aldıkları kağıdı, ucuza satmak zorunda kalıyorlar. Böylelikle kur baskısı, güç başta olmak üzere maliyet artışlarıyla sıkıntı bir devirden geçen bölüm, kıymetli bir gelirini de kaybetmiş oldu. Satılmayan gazete, mecmua, kitap üzere birçok yayın daha sonra geri dönüşüme gönderiliyor.

SÜRDÜRÜLEMEZ DURUMDA

SÖZCÜ’nün konuştuğu dal temsilcileri, durumun sürdürülemez olduğunu ve hurda kağıt ithalatına sınırlama getirilmesi gerektiğini söyledi. Hurda kağıt piyasasını belirleyen büyük oyuncuların ithalatı bilerek artırdığına dikkat çeken dal temsilcileri, bunların fiyatları aşağı çekerek yayıncılık bölümüne büyük ziyan verdiğini belirtti.

Yıl sonunda rekor ithalat yapılabilir

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) datalarına bakıldığında hurda kağıt ithalatının süratle arttığı görüldü. Bu yıl birinci 3 ayında toplam 404.1 milyon dolarlık ithalat yapılırken, geçen yılın birebir devrinde bu sayı 237.3 milyon dolar oldu. Ocak-mart periyodu ithalat artış oranı yüzde 70’i buldu. 2021’in tamamında 1.2 milyar dolarlık hurda kağıt ithalatı yapılırken, bu sayı tüm yılların rekoru oldu. 2021 yılındaki ithalat artışı yılın ortasından başladı. Şimdiki artış suratına da bakıldığında bu yılın sonunda en az 1.6-1.7 milyar dolarlık ithalat yapılması kelam konusu.