Yeneroğlu: 6 yılda 1 milyon 768 bin 530 soruşturma başlatmak akıl tutulmasıdır

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Mustafa Yeneroğlu, silahlı terör örgütü kabahatinden 2016-2021 yılları ortasında toplamda 1 milyon 768 bin 530 adet soruşturma başlatıldığını belirtti.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Mustafa Yeneroğlu, Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı ‘Adalet İstatistikleri 2021′ istatistiklerine yansıyan silahlı terör örgütü üyeliği yargılamaları bilgilerine ait basın açıklaması yaptı.

Yeneroğlu açıklamasında 2021 yılı içerisinde TCK’nın 314. unsuru kapsamındaki silahlı terör örgütü cürmünden başlatılan soruşturma sayısının 191 bin 964 olduğunu ve böylelikle 2021 dataları de eklendiğinde 2016-2021 yılları ortasında toplam 1 milyon 768 bin 530 adet soruşturma başlatıldığına dikkat çekti.

“YARGILAMALAR TOPLUM ÜZERİNDE TEHDİT OLARAK KULLANILIYOR”

Yeneroğlu, iki büyükşehir nüfusundan çok daha fazla sayıya ulaşan terör örgütü üyeliği soruşturmalarının geldiği tabloyu şu tabirlerle kıymetlendirdi:

* “Bu istatistikler, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra silahlı terör örgütü yargılamalarının çok büyük bir ekseriyetinin ne kadar hukuksuz olduğunun ve bu yargılamaların toplum üzerinde ceza tehdidi olarak nasıl kullanıldığının en bariz göstergesidir.

* Hakikaten gerçekte TCK manasında kabahat oluşturmayan aksiyonlar nedeniyle yani kabahat sürece kastı olmayan ve hata olarak değerlendirilebilecek rastgele bir aksiyonu olmayan sayısız insanın yargılanması münasebetiyle kelam konusu soruşturma sayıları 2 milyona yaklaşmıştır. 2022 sayıları ile birlikte bu tablo daha da vahim hale gelecektir.

‘YÜKSEK YARGI DA HUKUKSUZLUKLARA DUR DİYEMİYOR’

* Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi de maalesef bu hukuksuzluklara ‘Dur!’ diyememektedir. Bu nedenlerle yargı mercileri de hukuksuz uygulamaları sürdürmeye devam etmektedir. Son yıllarda çıkan AİHM kararları da ülkemizde yapılan yargılamaların hukuktan ne kadar uzak olduğunu göstermektedir.

“HUKUK DEVLETİNE EN BÜYÜK ZİYANI DÜŞMAN HUKUKU VERMEKTE”

* Siyasi nefretle yargı üzerinde oluşturulan baskı nedeniyle hukuk devletine verilen en önemli ziyanlardan biri de ne yazık ki ceza yargılamalarında yaşanmaktadır. Halbuki cürüm örgütleri ile uğraş fakat hukuk tabanında kalarak, adaleti sağlayarak ve insanları hakkaniyetli çaba asıllarına ve prosedürlerine ikna ederek olur.

“İKİ BÜYÜKŞEHİR NÜFUSUNDAN ÇOK DAHA FAZLA TERÖRİST SUÇLAMASI NASIL OLUR?”

* İki milyona yakın insanın, yani Kocaeli, Gaziantep yahut Şanlıurfa nüfusuna yakın sayıda olan bu mesnetsiz soruşturmalara son verilmeli. Hukuka dönülmesi ve haksız biçimde yargılanan bireyler hakkında tahlil yolları geliştirilmesi hukuksal ve vicdani bir mecburilik teşkil etmektedir. Milyonlarca insanın hayatını cehenneme çeviren, inat ve ısrarla sürdürülen bu akıl tutulmasını, bu meczupluğu bir hukuk devleti kaldıramaz.”