6 yılda 379 dizi çekildi… Dünyada Türk dizileri rüzgarı esti

Academy Day İstanbul etkinliğinde, Türk dizilerinin dış pazarlardaki yeri dikkat çekti. Cveintiuno’da yer alan bilgileri derleyen Gazeteci Sina Koloğlu’nun aktardığına göre, dizilerin yarısı sezonu tamamlayamadı.

Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay, Türk dizilerinin dış pazarlardaki başarı anahtarının Türk üretim modeli olduğunun altını çizdi. 2022’de gösterime giren 72 Türk dizisinin muhtemelen yarısı ilk sezonunu tamamlayamadığı belirtilirken, Türkiye’de işe yaramazsa, uluslararası alanda da işe yaramayacağının altı çizildi.

Warner Brothers International’dan Charlotte Raben’nin “Türkiye, bir dizinin yedinci bölümünde devam edip etmeyeceğini bildiğiniz dünyadaki tek ülke” saptamasına yer verildi.

6 YILDA KAÇ DİZİ ÜRETİLDİ

Ay Yapım Drama Geliştirme Müdürü Erdi Işık, son altı yılda toplam 65 şirketin yedi ana televizyon kanalı için 251 dizi ürettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Dijital platformlarda 2017 yılından bu yana sayının 128 olduğunu belirtti. Işık, toplamda 379 dizinin üretildiğini ve bunun 15 bin saat olduğunun altını çizdi.

ŞİLİ’DE TÜRK DİZİSİ RÜZGARI

Şili’de Türk dizilerinin çok izlendiği bilgisi paylaşılırken, şu ifadelere yer verildi:

“Chilevisión’un şu anki icra direktörü ve Paramount Chile’nin Başkan Yardımcısı olan ve açık televizyon kanalı Mega’dayken Türkler üzerine bahse giren ilk yöneticilerden biri olan Juan Ignacio Vicente toplantıdaydı. 2014’te Binbir Gece’nin Mega’ya gelmesinde kilit bir rol oynadı. Olayı, ‘patlayan inanılmaz bir bomba’ olarak niteledi. Üç nedenden dolayı işe yarayacağından emin olduğunu söyledi; etik konulara verdiği önem, Türkiye’ye kültürel yakınlığı ve yüksek prodüksiyon değerleri. Bahsi açıkça karşılığını verdi ve Mega’yı dördüncü konumdan, Şili’deki en popüler kanal haline getirdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir