Bir İlk Yaşanıyor: Benzin ve Motorin Zamlarının Satışlara Etkisi

Akaryakıt ve benzin zamları bir ilke neden oldu. 2021’den sonra ilk defa akaryakıt ve benzin satışları düştü. Faiz ve vergi artışları ile birlikte hızlanan zamlar yurt içi özel tüketimi azaltmaya başladı gibi görünüyor.

Sık sık benzin ve akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar benzin ve akaryakıt satışlarını da etkiledi. Bir ayda satışlar yüzde 9 düştü ve buna ek olarak pazartesi günü benzine yeni bir zam bekleniyor.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2023 Ağustos ayında Temmuz ayına göre yüzde 4,7 azaldı. En çok düşüş yaşayanlardan biri ise akaryakıt satışları oldu.

Akaryakıt satışları ağustos ayında aylık bazda yüzde 9 düştü. 2021 Mayıs ayından beri akaryakıt en sert daralmayı yaşadı. TÜİK’ten alınan verilere göre akaryakıt satışları 2023 Ağustosta 2022 Ağustos’a göre yüzde 1 geriledi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, satışların düşmesi ile ilgili “Bir önceki dönemdeki yoğun zamlardan dolayı vatandaş toplu stoklama dönemine geçti, ağustosta onun etkilerini görüyoruz yeniden.Tüketim düşüklüğü oradan geliyor.” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx