Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Hamas lideri Haniye ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile İstanbul’da bir araya geldiği açıklandı. AA’nın aktardığına göre, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yapılan görüşme, basına kapalı bir şekilde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İstanbul’da cuma namazı çıkışı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Haniye ile yarın İstanbul’da bir araya geleceğinin hatırlatılması ve “Yarın gündemde neler var?” sorusu üzerine “İsterseniz o gündemi biz Sayın Haniye ile aramızda tutalım ve ona göre de adımlarımızı atalım” ifadelerini kullanmıştı.

MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI ŞUKRİ DE İSTANBUL’DA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da 17 Nisan Çarşamba günü Katar ziyaretinde Haniye ile bir araya gelmişti. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, Gazze’ye insani yardımlar, ateşkes ve rehineler konuları ele alınmıştı.

Öte yandan, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023’te İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısı ve ardından İsrail’in Gazze’ye başlattığı saldırılar bağlamında arabuluculuk yapan ülkelerden Mısır’ın Dışişleri Bakanı da bugün İstanbul’da. Mısırlı bakan Samih Şukri, bugün öğle saatlerinde mevkidaşı Hakan Fidan ile bir görüşme yaparak ortak basın toplantısı düzenledi. İki bakan, Gazze’de acil ateşkes, insani yardımların engelsiz geçişi ve Filistin devletinin kurulması çağrılarını yineledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx