Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsrail’in Gazze saldırılarına tepki: Eşi benzeri görülmemiş barbarlık

AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’ne katıldı.

Erdoğan, zirvede yaptığı konuşmada, İsrail ordusunun Gazze’ye saldırılarına tepki gösterdi.

“Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir barbarlıkla karşı karşıyayız”

Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

7 Ekim’den bu yana Gazze ve Ramallah’ta yaşananları tarif etmeye artık kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Hastanelerin, ibadethanelerin, okulların, mülteci kamplarının, ambulansların bombalandığı, ‘güvenli’ denilen bölgelere göç eden sivillerin katledildiği, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir barbarlıkla karşı karşıyayız.

Hastane koridorlarında masum bedenleri sıra sıra dizilen çocuklar, sevip koklamaya kıyamadıkları evlatlarına sarılarak can veren analar, enkaz yığınına dönmüş binalarda elleriyle aile fertlerini arayan babalar, doğrudan sivilleri hedef alan saldırılarda yitip giden hayatlar tam 36 gündür süregiden vahşetin birer şahididir.

“Batı’nın sessizliğe bürünmesi utanç verici”

İsrail yönetimi birçoğumuzun doğru bulmadığı 7 Ekim hadisesini intikamını Gazzeli bebeklerden, Filistinli masum çocuklar ve kadınlardan çıkarıyor. Vatanlarını savunan Hamaslı direnişçiler ile işgalcileri aynı kefeye koymamız mümkün değildir.

İsrail güçlerinin veya işgalci yerleşimcilerin saldırılarından Batı Şeria’daki kardeşlerimiz de olumsuz etkileniyor. BM’ye göre Gazze ve Ramallah’ta katledilen 12 bine yakın Filistinlinin yüzde 73’ü kadın ve çocuklar.

Bu cinnet halinin savunulabilir veya maruz gösterilebilir hiçbir tarafı yoktur. İnsan hak ve hürriyetlerini dilinden düşürmeyen Batılı ülkelerin, Filistin’de süregiden katliamlar karşısında sessizliğe bürünmeleri utanç vericidir.

“İsrail ve destekçilerinin ne kadar yalnız olduklarını gösterdi”

Gazze’de 12 bine yakın insan ölmüş, Gazze’nin neredeyse tamamı yıkılmış, ama bu ülkeler İsrail’e ateşkes çağrısı dahi yapmıyor, yapamıyor.

Yaklaşık 20 bin kişinin öldüğü Charlie Hebdo olayında dünyanın devlet ve hükümet başkanları Paris’te yürüyüş yaparken, 12 bini aşkın şu anda Gazze’de insanlar ölüyor. Ama onların hiçbirinin kılı kıpırdamıyor.

Bu sadece acizlik değil, aynı zamanda korkaklıktır, vicdansızlıktır. Zulüm karşısında susanlar da en az zalimler kadar akan kana ortaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx