Netanyahu: Holokost’tan bu güne yaşadığımız en kötü gün

AA

İsrail ile Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları arasındaki çatışmalar sürerken İsrail tarafından açıklamalar gelmeye devam ediyor.

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, acil durum hükümetine güvenoyu verilmesi öncesi Mecliste bir konuşma yaptı.

“Savaşın bitmesi için Hamas yok edilmeli”

Yaşanan çatışmaların, İsrail için verilen bir savaş olduğunu ifade eden Netanyahu, “bu savaşın, tek bir şekilde bitebileceğini, onun da tam zafer ve Hamas’ın yok edilmesi” olduğunu söyledi.

Netanyahu, “Hamas, DEAŞ’tır. 11 Eylül olayları sonrası DEAŞ ve El Kaide’yle şok yaşayan dünya Hamas’ı kınamalı ve ona yaptırım uygulamalıdır.” ifadesini kullandı.

“7 Ekim, Holokost’tan bu yana yaşadığımız en kötü gün”

İsrail Başbakanı, “7 Ekim, Holokost’tan bu yana halkların tarihinde kara bir gün ve Yahudi halkının yaşadığı en kötü gün olarak kalacak.” dedi.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 300 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 1417 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 268 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Ayrıca Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 31 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 180 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx