Zelenski’den Transdinyester çıkışı: Ukrayna kilit rollerden birini oynayacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Moldova’da Ukrayna sınırına 20 kilometre mesafedeki tarihi Mimi Kalesi’nde düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Zelenski, “Ukrayna’nın NATO ile yakınlaşmasında bir adım ilerlemesi için her şeyi yapmaları ve bu sinyali ittifak üyesi ülkelerden alması gerektiğini” belirtti.

Ukrayna NATO’da olsaydı Rusya’nın saldırmayabileceği değerlendirmesini yapan Zelenski, “Bu, en iyi güvenlik garantisinin NATO olduğunu gösteriyor” dedi.

Ukrayna’ya F-16 uçakları sağlama kararı için Batılı ortaklarına teşekkür eden Zelenski, ancak uçakların belli bir süre sonra teslim edileceğini anımsattı.

Zelenski, modern savaş uçaklarına ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “Uçakları teslim alana kadar yaşamak zorundayız. Bunu mutlaka yapacağız ama bunun için korunmaya ihtiyacımız var. Uçağımız olana kadar daha fazla Patriot’a ihtiyacımız var” diye konuştu.

“UKRAYNA KİLİT ROLLERDEN BİRİNİ OYNAYACAK”

Moldova’nın içinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi meselesine değinen Zelenski, söz konusu meselenin çözümüne ilişkin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde Transdinyester, Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD ile AGİT ve Avrupa Birliği temsilcilerinden oluşan 5+2 formatının “cansız” olduğunu belirtti.

Zelenski, “Güçlü bir devletin, toprağını geri kazanmış muzaffer bir devletin konumundan konuşmak gerekecek. Moldova’nın birliği açısından bu ülke ile ortak tutumumuz var” şeklinde konuştu.

Romanya ve diğer ortakların Transdinyester sorununun çözümüne dahil olabileceğine işaret eden Zelenskiy, “Ancak Ukrayna kesinlikle kilit rollerden birini oynayacak. Çünkü ortak sınırımız var” ifadesini kullandı.

Zelenski, Transdinyester’deki Rus birliklerinin akıbetinin ne olacağına ilişkin soruya, “Yaşamak isteyecekler. Gidecekler” yanıtını verdi.

Zelenski, ayrıca Transdinyester sorununun çözümünde yalnızca Moldova’nın talebi olması durumunda tepki verebileceklerini ve yardım edebileceklerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir